Artykuł sponsorowany Na czym polega audyt finansowy?

Na czym polega audyt finansowy?

Audyt finansowy często budzi niemiłe skojarzenia. Zarówno firmy, jak i same biura rachunkowe boją się wykrycia błędów lub innych nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg i tworzeniu sprawozdań finansowych. Tymczasem audyt finansowy przeprowadzony przez doświadczonych biegłych rewidentów może przynieść firmie wiele korzyści, a nawet poprawić przyszłe wyniki finansowe.

Cel audytu finansowego

Biegły rewident przeprowadza badania i kontrole sprawozdań finansowych. Mogą być doroczne, stwarzane z okazji przekształceń spółek, wniosków o dofinansowanie publiczne, w celu wykrycia błędów. Podlegać mogą im wszelkiego typu przedsiębiorstwa, a także organizacje pozarządowe, jednostki samorządowe, partie polityczne, banki i wiele innych. Badanie sprawozdań finansowych ma na celu poszukiwanie błędów i rekomendowanie zmian w celu zwiększenia efektywności ekonomicznej.

Jeśli w sprawozdaniu finansowym wykryte zostaną błędy, łatwo można dojść do tego, kto i kiedy je popełnia, a także co należy zmienić, aby je zniwelować. Mogą być one przypadkowe i popełniane z niewiedzy przez pracowników niższego szczebla albo celowe, powstające w wyniku ukrywania nieprawidłowości. Dzięki temu zarząd firmy może szybko zareagować.

Rzetelnie przeprowadzony audyt finansowy jest kluczem do sukcesu ekonomicznego przedsiębiorstwa. Warto wybrać doświadczoną i kompetentną firmę, taką jak Rewident Sp. z o.o. z Torunia. Dzięki pracującym tam biegłym rewidentom mamy pewność, że sprawozdanie finansowe zostanie sprawdzone rzetelnie, dokładnie i obiektywnie.

Etapy audytu finansowego

W ramach audytu finansowego przeprowadza się kontrolę różnych dokumentów i obiektów: funduszy specjalnych, kapitałów zasadniczych, rozrachunków i roszczeń, windykacji należności czy środków pieniężnych. Biegły rewident wykonuje także testy przeglądowe, w tym systemów kontroli obowiązujących w firmie; testy zgodności i testy ostateczne. Sprawdza się system ewidencji, poprawność prowadzenia ksiąg rachunkowych, procedur powiązanych z podatkami, rejestrowaniem dokonywanych operacji gospodarczych czy ewidencji. Audyt finansowy może trwać wiele tygodni i angażować zarówno więcej, niż jednego biegłego rewidenta i jego asystentów, aż po różne działy w firmie, w których wykryto nieprawidłowości.

Opinie pokontrolne

Najważniejszym elementem audytu finansowego nie jest znalezienie błędów i ich źródła, ale zaproponowanie sposobu ich rozwiązania lub zapobiegania w przyszłości. Biegły rewident będzie służył radą, pomocą i opiniami opartymi na podstawie własnego doświadczenia i obowiązujących przepisów. Są to wskazówki do dalszego działania, Audytu finansowego nie należy się więc bać – dzięki niemu przedsiębiorstwo może wiele zyskać i rozwijać się w przynoszącym wysokie dochody kierunku. Powinno się go zlecać samodzielnie, zgłaszając się do biura audytorskiego, aby potwierdzić prawidłowość danych, także w dokumentacji i księgach prowadzonych przez zewnętrzne biura rachunkowe!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas