Artykuł sponsorowany Lista płac – jakie informacje są niezbędne do jej stworzenia?

Lista płac – jakie informacje są niezbędne do jej stworzenia?

W dzisiejszych czasach firmy z rozmaitych branż decydują się na skorzystanie z usług biur rachunkowych i chętnie z nimi współpracują. Takie rozwiązanie zazwyczaj jest korzystne dla dwóch stron. Korzyści dla przedsiębiorców współpracujących z biurem rachunkowym jest dość dużo. Oczywiście zakres działań biura rachunkowego jest ustalany osobiście. A jedną z usług, które oferują biura rachunkowe jest pomoc w sporządzaniu listy płac.

Na jakiej podstawie tworzy się listę płac?

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę nie ma obowiązku sporządzania listy płac, czyli dokumentu potwierdzającego naliczanie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie, jednakże większość z nich woli taki dokument posiadać. W sytuacji, gdy nie mamy pojęcia, jak stworzyć taka listę płac, możemy zgłosić się do biura rachunkowego, którego usługi obejmują stworzenie takiego dokumentu. Przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego może liczyć na fachowe wykonanie powierzonych zadań, z którymi sam by nie umiał sobie poradzić, a poza tym nie każda osoba prowadząca przedsiębiorstwo posiada wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się takimi rzeczami.

Jedną z podstawowych usług oferowanych przez biura rachunkowe, w tym przez Aleksandra Biuro rachunkowe z Sosnowca, jest sporządzanie listy płac dla swoich klientów. W celu stworzenia listy płac przez pracowników biura rachunkowego, konieczna jest współpraca i wymiana informacji między biurem rachunkowym, a przedsiębiorstwem, które z nim współpracuje. Do zrobienia listy płac, księgowa potrzebuje takich informacji jak:

  • ewidencja czasu pracy i lista obecności,
  • aktualna umowa o pracę zatrudnionych osób,
  • informacje dotyczące przyznanych premii do wynagrodzenia.

Z czego składa się lista płac?

W momencie, gdy powierzyliśmy wykonanie listy płac pracownikom biura rachunkowego, powinniśmy chociaż wiedzieć, z jakich danych ten dokument jest sporządzany. W polskim prawie nie ma informacji na temat tego, z jakich elementów lista płac powinna się składać, jednakże podstawowymi jej elementami są:

  • nazwa pracodawcy,
  • nazwa lub oznaczenie listy płac,
  • okres listy płac,
  • datę stworzenia dokumentu,
  • datę wypłaty wynagrodzeń,
  • dane pracowników.

Istotnymi elementami wchodzącymi w skład listy płac są również szczegółowe informacje dotyczące wynagrodzeń. W liście płac powinny znajdować się informacje takie jak wynagrodzenie podstawowe, a także wszelkie dodatki do wynagrodzenia. W tym dokumencie zawiera się również informacje między innymi na temat kosztów związanych z ubezpieczeniami, kosztów uzyskania przychodu, czy wszelkiego rodzaju potrąceń od wynagrodzenia.

Na liście płac nie może zabraknąć podpisu osoby, która sporządziła ten dokument oraz podpisów pracowników, w przypadku, gdy odbierają oni wynagrodzenie w postaci gotówki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas