Artykuł sponsorowany Linki bezpieczeństwa i ich znaczenie w pracy strażaków

Linki bezpieczeństwa i ich znaczenie w pracy strażaków

Strażacy powinni być zapoznani z całą gamą sprzętów ułatwiających ich codzienną pracę i – bardzo często – ratujących życie.  Dobrym przykładem takich akcesoriów są linki bezpieczeństwa. Występują w różnych długościach i mogą być wykorzystywane w zróżnicowany sposób. W jakich przypadkach szczególnie się sprawdzają? Dowiesz się z poniższego artykułu.


Czym są linki bezpieczeństwa?

Linki bezpieczeństwa to akcesoria pokrewne szelkom bezpieczeństwa, niezbędne w przypadku wykonywania prac (zwłaszcza tych niebezpiecznych) na wysokościach.  

Na rynku dostępne są linki o regulowanych długościach, np. 1,4 m; 1,6 m; 1,9 m; 2,0 m. Istnieją także modele nieregulowane, które – obok amortyzatora – wchodzą w skład sprzętu chroniącego przed upadkiem z wielu metrów.  


Po co linki bezpieczeństwa?

Podstawowe zasady BHP w zawodzie strażaka wyraźnie wskazują na ważną rolę, jaką odgrywają linki bezpieczeństwa.

Strażacy prowadzący działania ratownicze z kosza drabiny lub podestu podnośnika muszą być wyposażeni zarówno w szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym, jak i sprzęt umożliwiający ewakuację. Do tego sprzętu zaliczają się właśnie linki bezpieczeństwa, których długość nie może być mniejsza niż maksymalny wysięg urządzeń podnoszących.

Linki ratownicze sprawdzają się również podczas przeprowadzania akcji na obszarach podmokłych i torfowiskach oraz w sytuacji ratowania ludzi znajdujących się na zamarzniętych akwenach i ciekach wodnych. Przed rozpoczęciem działań strażacy muszą nałożyć kamizelki ratunkowe oraz być zabezpieczeni linkami ratowniczymi. Dzięki temu można ich lepiej asekurować.

Także podczas gaszenia pożaru kierujący akcją ratowniczą musi utrzymywać łączność ze strażakami przebywającymi w strefie zagrożenia. Bezpieczny odwrót lub ewakuację mogą zapewniać właśnie linki bezpieczeństwa.


Samoratowanie z wykorzystaniem linki bezpieczeństwa

Istnieje wiele metod radzenia sobie z problemami podczas odbywania akcji ratowniczych. Jak tłumaczy ekspert z firmy Sprzęt-Poż: Jedną z bardziej popularnych i wdrażanych metod w sytuacjach kryzysowych jest samoratowanie linką strażacką z okna budynku.

Jeśli linka zaczepiona jest znacznie powyżej poziomu parapetu, to strażak, stojąc w rozkroku na parapecie i twarzą do wnętrza pomieszczenia, może przenieść ciężar ciała na linkę, rozpoczynając zjazd. W praktyce jednak, poza specjalnie do tego przygotowanymi wspinalniami, parapet okna jest nierówny, przez co zwiększa się ryzyko potknięcia się. Poza tym ten sposób mocowania (powyżej poziomu parapetu) jest trudny do przeprowadzenia w naturalnych warunkach.

Dużo lepiej sprawdza się inna metoda. W przypadku, gdy linka zamocowana jest poniżej wspomnianego poziomu, strażak nie powinien stawać na parapecie, a jedynie usiąść na nim okrakiem, a następnie musi łagodnie przenosić ciężar ciała na linkę. W ten sposób unika się gwałtownego szarpnięcia linki oraz początkowego spadku, co zwiększa poziom bezpieczeństwa całej operacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas