Artykuł sponsorowany Likwidacja środka trwałego – o czym warto wiedzieć?

Likwidacja środka trwałego – o czym warto wiedzieć?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, prędzej czy później staniesz przed koniecznością wymiany starych urządzeń firmowych. Oczywiście, pozbycie się niesprawnego sprzętu nie ogranicza się do utylizacji. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przeprowadzenia procesu likwidacyjnego środka trwałego. Sprawdźmy, jak poprawnie wykazać tę czynność w ewidencji księgowej.

Środki trwałe – czym są i kiedy przedsiębiorca może zdecydować się na ich likwidację?

Środki trwałe to majątek przedsiębiorstwa w postaci rzeczowej, który charakteryzuje się długim okresem eksploatacji. W zależności od charakteru działalności mogą być używane na potrzeby firmy bądź przekazywane w dzierżawę. Do środków trwałych zalicza się m.in. nieruchomości, inwentarz żywy, urządzenia i maszyny, środki transportu, narzędzia oraz wszelkie elementy wyposażenia przedsiębiorstwa. Likwidacja składników rzeczowych aktywów jest dokonywana ze względu na uszkodzenie, zużycie lub zbyt duże koszty eksploatacyjne. Księgowy z biura rachunkowego Aliny Dachtery-Borowiak wskazuje, że jeżeli jakieś urządzenie jest niezdatne do użytku, należy przeprowadzić dwuetapowy proces likwidacji.

Biuro rachunkowe: jak przebiega likwidacja środka trwałego?

Likwidacja środków trwałych nie jest równoznaczna z fizyczną likwidacją. W takiej sytuacji przedsiębiorca dokonuje wyksięgowania z ewidencji bilansowej, co jest równoznaczne z zakończeniem amortyzacji, wyłączeniem z ewidencji oraz usunięciem numeru inwentarzowego. Do chwili fizycznej likwidacji księgowy ujmuje środek trwały (postawiony w stan likwidacji) w ewidencji pozabilansowej na podstawie dowodu „LT – Likwidacja środka trwałego”. Co istotne dokument LT jest dowodem księgowym, który stanowi podstawę zapisów w księgach rachunkowych. W przypadku gdy nie doszło do pełnej amortyzacji, nieumorzona wartość może zostać zakwalifikowana do kosztów podatkowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że cała procedura została przeprowadzona w sposób przepisowy, powierz obsługę księgową ekspertom z zewnętrznego biura.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas