Artykuł sponsorowany Kto musi przejść kurs BHP?

Kto musi przejść kurs BHP?

W czasach, gdy taką wagę przywiązuje się do wydajności pracy, kwestia bezpieczeństwa nierzadko schodzi na dalszy plan. Mowa tutaj nie tylko o wielkich zakładach, zatrudniających setki osób, ale również o tak zwanych mikroprzedsiębiorstwach. Niezależnie jednak od miejsca, lekceważenie podstawowych zasad prędzej czy później kończy się groźnym w skutkach wypadkiem.

Chociaż tyle mówi się o szkoleniach BHP, nie każdy zdaje sobie sprawę z ich znaczenia. Wielu ludzi zastanawia się nawet, czy poświęcanie na nie czasu ma jakikolwiek sens. Co gorsza, zdarzają się sytuacje, w których takim podejściem wykazują się nawet sami szefowie firm. W poniższym artykule nie będziemy jednak zajmować się takimi przypadkami; zamiast tego spojrzymy na kwestię kursów przez pryzmat kodeksu pracy.

Szkolenia BHP a polskie prawo

Zgodnie z ustanowionym w naszym kraju prawem, tytułowy kurs staje się obowiązkowy dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę – i to bez względu na zajmowane stanowisko. Warto wiedzieć, że także właściciel zakładu zobligowany jest wtedy do ukończenia stosownego szkolenia. Jeśli działa zupełnie w pojedynkę, przepisy te jeszcze go nie dotyczą. Umowy zlecania oraz o dzieło również i w kwestii BHP różnią się od innych. Choć w ich przypadku kodeks pracy wspomina o zapewnieniu właściwych – czyli bezpiecznych i higienicznych – warunków, nie znajdziemy w nim żadnych konkretniejszych informacji. W praktyce okazuje się więc, że zleceniodawcy nie trzeba wysyłać na regularny kurs, choć oczywiście byłoby to dobrą praktyką.

Kursy okresowe

Zanim pracownik zacznie wykonywać swoje zwykłe zadania, czekać go będzie tak zwane wstępne szkolenie BHP, w trakcie którego mówi się o głównych zagrożeniach oraz o sprawdzonych procedurach. W późniejszym czasie można spotkać się także z kursami uzupełniającymi – utrwalającymi wiedzę, a w razie potrzeby aktualizującymi ją. Częstotliwość obligatoryjnych szkoleń okresowych zależy między innymi od rodzaju wykonywanej pracy. Osoby zajmujące stanowiska robotnicze, charakteryzujące się podwyższonym stopniem ryzyka szkolić muszą się na nowo każdego roku, z kolei pracownicy na podobnych, ale zwykłych stanowiskach odbywają kursy raz na trzy lata. Brygadziści, kierownicy, inżynierowie czy też konstruktorzy zobowiązani są przechodzić instruktaż co pięć lat, a pracownicy biurowi i administracyjni – co sześć.

Odpowiednia formuła

Choć opisywane szkolenia wydają się czyś niezbyt pasjonującym, w rzeczywistości – jeśli tylko mamy przyjemność współpracować z odpowiednim specjalistą – możemy się pozytywnie zaskoczyć. Jak powiedziała nam osoba reprezentująca Ośrodek szkoleń BHP i ppoż. z Goleniowa: Aby wiedza zaprezentowana na kursach wstępnych oraz okresowych została dobrze przyswojona, należy ją podać w odpowiedni sposób. Długi i monotonny wykład nie jest skutecznym sposobem na przekazanie niezwykle ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa pracy. Dla jak najlepszych wyników warto opracować unikatowy, angażujący program, wykorzystujący chociażby multimedia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas