Artykuł sponsorowany Korzystanie z odzieży ochronnej w świetle przepisów BHP

Korzystanie z odzieży ochronnej w świetle przepisów BHP

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież ochronną. Jest ona niezbędna w celu zapewnienia właściwej ochrony zdrowia i mienia zatrudnionego podczas wykonywania obowiązków służbowych. Powinna być dostosowana do panujących warunków i występujących zagrożeń – oznacza to, że w każdym przedsiębiorstwie może być indywidualnie dopasowana. Jak z niej korzystać? Wyjaśniamy.

Odzież ochronna – charakterystyka

Wyposażenie pracownika w odzież ochronną jest obowiązkiem pracodawcy – został on nałożony przez obowiązujące przepisy. Pod tym pojęciem kryją się środki ochrony indywidualnej, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem niebezpiecznych czynników zewnętrznych. Co ważne – na każdym stanowisku mogą one być różne, stąd też każdy zatrudniony może wymagać wyposażenia w inne elementy odzieży ochronnej – wyjaśnia ekspert z firmy F.H.U. „BADINX” Paweł Dobrzański. Dodaje, że właściwie dopasowane akcesoria chronią przed niskimi i wysokimi temperaturami, szkodliwym działaniem substancji chemicznych, wystąpieniem uszkodzeń mechanicznych i wielu innych.

Wśród podstawowych elementów odzieży ochronnej znajdują się wszelkiego rodzaju bluzy, fartuchy czy spodnie. Do kategorii tej nie należą jednak elementy zwykłej odzieży roboczej, wyposażenie sportowe, mundury czy też środki służące do samoobrony i inne. Ważne, by wybrane akcesoria spełniały wymagania dotyczące zgodności. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie oznakowania CE. Jest ono przyznawane w oparciu o wymogi wskazane przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z 2005 r., Nr 259, 2173).

Jak należy korzystać z odzieży ochronnej?

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć zatrudnionemu niezbędne elementy odzieży ochronnej, dopasowanej do stanowiska pracy i charakteru wykonywanych czynności. Co ważne – musi ona zostać przydzielona nieodpłatnie. Istotne, by podczas ich wyboru przedsiębiorca zwrócił uwagę na jakość – musi ona zapewniać właściwe bezpieczeństwo przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Pracownik powinien nie tylko otrzymać właściwe wyposażenie, ale też zostać przeszkolony w zakresie korzystania z odzieży ochronnej. Informacje na temat sposobów jej wykorzystania powinny się znaleźć w zakładowym regulaminie BHP. W wyjątkowych sytuacjach zatrudniony może korzystać z własnej odzieży i obuwia ochronnego. Akcesoria te powinny spełniać normy BHP – tylko wtedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent. Z opcji tej nie mogą skorzystać osoby wykonujące prace szczególnego ryzyka dla zdrowia, czy też narażone na działanie czynników szkodliwych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas