Artykuł sponsorowany Kompleksowa obsługa BHP na budowie z firmą Renmak z Wrocławia

Kompleksowa obsługa BHP na budowie z firmą Renmak z Wrocławia

Przestrzeganie zasad BHP obowiązuje w każdej pracy, jednak szczególnie ważne jest w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach. Jedną z branż, w których ryzyko zawodowe jest bardzo wysokie, jest budownictwo. O bezpieczeństwo na budowie muszą dbać nie tylko pracodawcy i specjaliści od BHP, ale też sami pracownicy. Dlaczego przestrzeganie przepisów BHP na budowie jest takie ważne? Jakie obowiązki w zakresie BHP mają pracodawcy i pracownicy w firmach budowlanych?

Zadania specjalistów w zakresie BHP na budowie

Osoby zatrudnione w branży budowlanej są szczególnie narażone na wypadki przy pracy. Zagrożenia występujące na budowie stwarzają między innymi ryzyko potknięcia, niewłaściwego użycia narzędzi, uderzenia spadającym z góry przedmiotem, upadku z wysokości, wpadnięcia do dołu i tak dalej. Wiele wypadków jest skutkiem nieostrożnego zachowania pracowników lub zaniedbania ze strony pracodawcy. Aby uniknąć narażania zatrudnionych na niebezpieczeństwo, warto skorzystać z usług Renmak Centrum BHP z Wrocławia, które specjalizuje się w obsłudze BHP firm.

 Zadaniem specjalistów jest dokonanie oceny ryzyka zawodowego na placu budowy oraz przeprowadzanie szkoleń dla pracodawców i pracowników. Kursy BHP prowadzone przez Renmak są zawsze dostosowane do stanowiska i charakteru pracy uczestników. W razie wypadku firma zajmuje się również sporządzaniem dokumentacji powypadkowej, a na podstawie takiego zdarzenia wyciąga wnioski i podejmuje działania zapobiegające powtórzeniu się niebezpiecznej sytuacji.

Obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie BHP na budowie

Za przestrzeganie zasad BHP na budowie odpowiada najpierw inwestor, a następnie wybrany przez niego kierownik budowy. Do ich zadań należy przygotowanie projektu oraz opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Nadzorem BHP na budowie zajmuje się inspektor z firmy Renmak, który dba o koordynację robót oraz poszczególnych etapów inwestycji zgodnie z założeniami technicznymi i organizacyjnymi, egzekwuje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i w miarę potrzeb wprowadza zmiany w planie opracowanym przez inwestora.

Kolejną osobą odpowiedzialną za BHP jest szef firmy budowlanej, który nie powinien dopuszczać do specjalistycznych prac osób bez kwalifikacji, a także musi zapewnić pracownikom odpowiedni sprzęt, dbać o badania i szkolenia zatrudnionych i zapewnić środki ochrony indywidualnej. Do obowiązków pracowników należy branie udziału w szkoleniach BHP organizowanych przez Renmak oraz przestrzeganie poznanych zasad podczas pracy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas