Materiał Partnera Kasy fiskalne. Ich rodzaje i parametry

Kasy fiskalne. Ich rodzaje i parametry

Zakładając działalność gospodarczą lub firmę, której profil będzie związany ze sprzedażą lub świadczeniem usług, musisz mieć świadomość, że będziesz potrzebować kasy fiskalnej. Warto przed dokonaniem zakupu zapoznać się z ofertami sklepów, ale też zasięgnąć informacji jaki rodzaj kasy będzie najlepszy dla twojego typu działalności. Warto wybrać firmę, jak np. TanieKasyWagi.pl z Kalisza, która jednocześnie zajmuje się sprzedażą tych urządzeń, jak też legalizacją, serwisem oraz sprzedażą oprogramowań, gdyż często kasy fiskalne są zintegrowane z komputerami.

Rodzaje kas fiskalnych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kas fiskalnych, które ze względu na funkcjonalność  oraz specyfikę wykonywanej działalności można jeszcze dodatkowo podzielić na kilka rodzajów.

  • Kasy ERC (Electronic Cash Register) – to dość proste urządzenia, które w swojej pamięci posiadają tylko aplikacje zainstalowane przez producenta. Można je podłączyć do wielu urządzeń peryferyjnych, jak np. komputer. Nie jest jednak możliwe sterowanie kasą za pomocą podłączonego urządzenia. Wśród tego typu kas wyróżnia się kasy przenośne (lekkie i niewielkie, wyposażone w akumulator i ładowarkę samochodową, można do nich podłączyć wagę,  idealne w działalności obwoźnej), kasy jednostanowiskowe (do kiosków, punktów gastronomicznych czy niedużych sklepów, można do nich podłączyć wagę, skaner i komputer) oraz kasy systemowe (mają zastosowanie w dużych sklepach, marketach i supermarketach, można je skomunikować z wieloma urządzeniami: skanerami, wagami, komputerami, obsługują karty rabatowe, lojalnościowe czy doładowania telefonów, są przystosowane do pracy z programem magazynowym).
  • Kasy POS (Electronic Point Of Sale) – to zaawansowane urządzenia. Posiadają w wyposażeniu monitor, komputer, drukarkę fiskalną, klawiaturę, a także inne urządzenia peryferyjne, jak np. wagę, terminal płatniczy czy czytnik kodów. Kasy te są sterowane komputerowo. Stosuje się je w super i hipermarketach.

Kasy fiskalne, jak też wszystkie inne urządzenia, jak drukarki fiskalne, wagi pomostowe, wagi sklepowe, ale też odpowiednie oprogramowania dla firm czy też oprogramowania komputerowe dla gastronomii, w swojej ofercie posiada firma TanieKasyWagi.pl. Profesjonalni pracownicy doradzą i dobiorą odpowiedni sprzęt dostosowany do konkretnego profilu działalności. Zajmą się wdrożeniem oprogramowania oraz systemów informatycznych oraz serwisem wag i kas fiskalnych.

Parametry

Kupując kasę fiskalną zwróć uwagę na jej parametry. Ważna jest szybkość druku: chodzi o to jak szybko kasa drukuje paragon (od 10 do 40 linii na sekundę).Rozmiar rolek należy dobrać do konkretnego modelu kasy. Wyróżniamy rolki termiczne, stosowane w obecnie oferowanych kasach, jak też, offsetowe oraz chemiczne, które stosuje się w urządzeniach igłowych. Pamiętaj, że szerokość rolki podaje się milimetrach a długość w metrach. Niezwykle istotna jest baza towarowa, czyli ilość pozycji, jaką można zapisać w pamięci kasy. W zależności od rodzaju kasy można zapisać od 3tys. do nieograniczonej ilości, w przypadku kas POS. Trzeba też wziąć pod uwagę nazwę towaru. Najlepiej wybrać taką kasę, w pamięci której można zapisywać długie nazwy. Jest to bardzo ważne, gdyż według wytycznych Ministerstwa Finansów nazwy towarów muszą być dokładnie zdefiniowane.

Dla kogo kasa fiskalna

Prawo mówi, że kasę fiskalną powinien posiadać każdy podatnik, który sprzedaje swoje towary rolnikom ryczałtowanym i osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, jeśli jego obroty w roku poprzednim przekroczyły 20 000 złotych. Jednak bez względu na osiągane wyniki finansowe  kasy fiskalne powinny mieć przede wszystkim lekarze, dentyści, prawnicy, warsztaty samochodowe, fryzjerzy czy biura rachunkowe.

Podziel się