Materiał Partnera Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe i co je wyróżnia?

Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe i co je wyróżnia?

Biura rachunkowe najczęściej zajmują się sprawami księgowymi, rachunkowymi i podatkowymi, a także z nimi powiązanymi. Klientami takich biur zwykle są przedsiębiorcy, którzy nie potrafią samodzielnie sobie z nimi poradzić lub nie mają na to wystarczającej ilości czasu. Pomoc biur rachunkowych często jest nieoceniona, szczególnie gdy zajmują się one wszelkimi sprawami księgowymi. Czym dokładnie zajmują się biura rachunkowe?

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Najprościej mówiąc, biura rachunkowe oferują czynności związane z księgowaniem dokumentów sprzedażowych i zakupowych, a także przepływem środków finansowych. Oczywiście zakres poszczególnych biur może się od siebie różnić i być znacznie szerszy. Usługi oferowane przez biura rachunkowe związane są także z działaniem w sferze finansów oraz podatków. Potencjał biura rachunkowego i umiejętne jego wykorzystanie w dużej mierze zależy od przedsiębiorcy, ponieważ to on ma za zadanie stymulować czynności wykonywane przez księgowe, oczywiście poza tymi, które należą do podstawowych obowiązków księgowych. Na tym nie kończą się usługi świadczone przez biura księgowe. Do nich możemy zaliczyć także:

  • analizowanie ryzyk finansowych,
  • tworzenie strategii,
  • udzielanie porad księgowych i podatkowych,
  • optymalizacja podatkowa,
  • wyjaśnianie przepisów księgowych i podatkowych,
  • sporządzanie deklaracji,
  • reprezentowanie przedsiębiorców w urzędach administracyjnych i skarbowych.

To, jaki zakres działalności biuro rachunkowe będzie świadczyło względem danej firmy, zależy od przedsiębiorcy oraz kompetencji księgowych. Im szersza jest wiedza i umiejętności pracowników księgowych, tym więcej usług mogą one oferować, co jednocześnie oznacza więcej korzyści dla firmy. Oprócz współpracy z podmiotami gospodarczymi, biura księgowe zajmują się także obsługą klientów indywidualnych. Takie osoby mogą liczyć m.in. na pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego, a także doradztwo podatkowe, inwestycyjne, czy związane ze spadkami, darowiznami czy kredytami.

Czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe?

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym lub jednorazowe skorzystanie z jego usług, warto nie tylko przyjrzeć się zakresowi oferowanych usług, lecz również rzetelności pracowników. W tym celu powinniśmy mieć na uwadze m.in. od kiedy swoje usługi oferuje dane biuro. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ pracownicy zazwyczaj posiadają większe doświadczenie. Poza tym dobre biuro rachunkowe, jak np. Pro Progress, wyróżnia się jakością, rzetelnością oraz profesjonalizmem. Świadczyć o tym mogą wykorzystywane do pracy narzędzia i oprogramowania do księgowania, a także różnego rodzaju certyfikaty. Ponadto powinniśmy wybierać biura księgowe, które mają wdrożoną politykę bezpieczeństwa, która stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla klientów.

Podziel się