Artykuł sponsorowany Jakie standardy muszą spełniać pojemniki laboratoryjne?

Jakie standardy muszą spełniać pojemniki laboratoryjne?

Laboratorium to placówka niezbędna w procesie wykonywania analiz lekarskich czy wszelkiego rodzaju badań naukowych. Aby uzyskiwane w nich wyniki były miarodajne i rzetelne, muszą być wykonywane przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Poza zaawansowanymi urządzeniami, laboratorium nie może obejść się bez prostego wyposażenia, takiego jak pojemniki. Czym muszą się one charakteryzować?

Czym są pojemniki laboratoryjne?

Pojemnikami laboratoryjnymi nazywany pojemniki wykorzystywane to przeprowadzania badań, a także do bezpiecznego przechowywania badanych materiałów i ich próbek. Do tej kategorii zaliczamy między innymi płytki Petriego oraz probówki.

Czym muszą odznaczać się pojemniki laboratoryjne?

W dzisiejszych czasach pojemniki laboratoryjne wytwarza się z tworzyw sztucznych takich jak polipropylen, polistyren czy polietylen. W przeciwieństwie do szklanych pojemników stosowanych kilka dekad temu nie są wyposażeniem wielorazowym – nie można ich dezynfekować do ponownego użycia, konieczna jest ich utylizacji. Dużą zaletą tego rozwiązania jest poprawa bezpieczeństwa badań – świeży, czysty pojemnik jest gwarancją uzyskania prawidłowych wynik przeprowadzanych zabiegów. W przypadku szklanych pojemników zawsze istniało ryzyko, że nie zostaną one prawidłowo oczyszczone, a pozostałe w nich resztki poprzednich próbek będą wpływać na wynik badania.

- Kluczowe jest zatem, żeby pojemniki laboratoryjne wytwarzane były z wysokiej jakości tworzyw, które nie będą wchodzić w reakcje z badanymi próbkami i zanieczyszczać je 

– mówi przedstawiciel firmy Noex

Samo tworzywo musi być odporne na działanie różnego rodzaju czynników chemicznych i nie ulegać rozkładowi pod ich wpływem.

Wykorzystane pojemniki muszą być utylizowane w odpowiedni sposób.

Ochrona badanej próbki

Pojemniki laboratoryjne, taki jak płytki Petriego służą do przeprowadzania w nich badania próbek – przykładowo hodowane są w nich szczepy bakterii, w celu wykazania, czy próbka pochodząca od dawcy materiału biologicznego była nimi zakażona. Inne pojemniki używane są w transporcie i przechowywaniu próbek. Muszą zatem być odpowiednio szczelne, by nie doprowadzić do ich skażenia w wyniku ekspozycji na środowisko zewnętrzne.

Aseptyczność

Każdy pojemnik musi być całkowicie sterylny, a więc pozbawiony zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do skażenia badanego materiału. Dlatego ich produkcja musi  zachodzić według ściśle określonych standardów bezpieczeństwa. Każdy pojemnik jest pakowany w osobne, szczelne opakowanie – po wyjęciu powinien zostać od razu wykorzystany, by zapobiec ewentualnemu skażeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas