Materiał Partnera Jakie sprzęty zakupić do pizzerii?

Jakie sprzęty zakupić do pizzerii?

Polacy kochają dobrą pizzę, dlatego też lokale, które ją oferują cieszą się dużą popularnością. Otwarcie własnej pizzerii to także świetny pomysł na biznes. Nie wymaga on aż tak dużych nakładów finansowych jak np. otwarcie hiszpańskiej restauracji, a poniesione koszty dość szybko się zwracają. Rozważając założenie działalności gospodarczej o tym profilu należy znaleźć lokal, odpowiednio go wyposażyć i zatrudnić wykwalifikowany personel. Jakie sprzęty niezbędne będą w kuchni?

Przede wszystkim piec

Pizzę wypieka się w specjalnie przeznaczonych do tego piecach. Gwarantuje to jej pyszny smak oraz charakterystyczną chrupkość. Wybór odpowiedniego pieca do pizzy nie jest prosty. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele modeli, które wpiszą się w potrzeby naszego lokalu gastronomicznego. Przede wszystkim zastanówmy się, ile pizzy dziennie jesteśmy w stanie sprzedać. Dokonując ostatecznej decyzji co do zakupu pieca ,zwróćmy uwagę na jego wydajność, rodzaj jego zasilania oraz jego wykonanie. Dostępne są piece jednokomorowe, dwukomorowe, trzykomorowe i czterokomorowe. Poszczególne komory różnią się między sobą pojemnością. Pozwala to na wypiek włoskiego przysmaku o różnej średnicy w tym samym czasie. Zasada jest prosta- im większy sprzęt, tym więcej pizzy możemy wydać klientom jednocześnie. Piece do pizzy mogą być gazowe, elektryczne bądź opalane drewnem. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy sprawdzić do jakiego rodzaju zasilania przystosowana jest kuchnia. Lepiej wystrzegać się zakupu sprzętu z drugiej ręki. Piec do pizzy musi być wykonany solidnie i być odporny na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Powinien też do minimum ograniczać straty ciepła. Sprzęt od sprawdzonego producenta to nie tylko gwarancja jakości. To także pakiet usług związanych z jego serwisem przez wykwalifikowanych fachowców. Polecane piece do pizzerii znajdziemy w firmie zajmującej się kompleksowym wyposażeniem gastronomii: Gastro -Tarniowy.

Lada chłodnicza

Lada chłodnicza musi być dobrana odpowiednio do wielkości lokalu. To decydujący czynnik. Jeżeli w kuchni nie ma miejsca na duży stół z nadstawką, dobrze sprawdzi się model dwudrzwiowy z wycięciem na pojemniki. Utrzymują one właściwą temperaturę, dzięki czemu znajdujące się w nich składniki do pizzy na dłużej zachowują swoją świeżość. Dodatkowo lada chłodnicza zapewnia miejsce do przygotowania ciasta- od procesu jego wyrobu, aż do wypieku. Przy jej zakupie zwróćmy również uwagę ,by była łatwa do utrzymania w czystości.

Inne sprzęty

W nowo powstającej pizzerii nie może zabraknąć także miksera spiralnego. Znacząco ułatwi on i przyspieszy wyrób ciasta. Do jego formowania przyda się także wałkowarka. Do kuchni konieczny będzie zakup pojemnej lodówki, najlepiej takiej z przeszkolonymi drzwiami. By zachować nienaganną czystość naczyń i sprzętów, niezbędna będzie pakowna zmywarka.  Wszystkie sprzęty tego typu znajdziemy w ofercie firmy Gastro-Tarniowy. Jej pracownikom możemy powierzyć też projekt kuchni w naszym lokalu. Dzięki temu będzie ona w pełni funkcjonalna, nawet jeśli jej powierzchnia jest niewielka.

Opracowanie:

Gastro-Tarniowy Kompleksowe Wyposażenie Gastronomii

Szczecin , Przybyszewskiego 2 lok. 1

Podziel się