Artykuł sponsorowany Jakie są obowiązki biegłego rewidenta?

Jakie są obowiązki biegłego rewidenta?

Biegły rewident nazywany jest inaczej audytorem. Specjalista ten zajmuje się rewizją finansową i działa w oparciu o prawo podatkowe i ustawę o rachunkowości. Część kompetencji biegłego rewidenta pokrywa się z kwalifikacjami księgowego, choć nie są to dwie te same profesje. Audytor to osoba zaufania publicznego, które przedmiotem badań są sprawozdania finansowe. Jakie inne obowiązki spoczywają na barkach eksperta?

Zadania biegłego rewidenta

Jak już wspomniano – podstawowym obowiązkiem każdego biegłego rewidenta jest analiza sprawozdań finansowych, które każdego roku opracowywane są przez podmioty gospodarcze, zobowiązane do prowadzenia rachunkowości w formie ksiąg handlowych. Specjalista sprawdza, czy przedstawione przez dane przedsiębiorstwo sprawozdanie zostało przygotowane rzetelnie i zgodnie z prawdą. Jeżeli ekspert dostrzeże błędy w obliczeniach, zarząd firmy ma możliwość dokonania niezbędnych korekt, co chroni przed karami finansowymi.

Jak informuje pan Janusz Katafiasz – biegły rewident ze Stargardu Gdańskiego -  wbrew pozorom rolą audytora nie jest wykrywanie oszustw czy nadużyć. Oczywiście, jeśli takie się pojawią, specjalista zobowiązany jest do zgłoszenia sprawy odpowiednim organom. Celem wizyty biegłego rewidenta w firmie jest uwierzytelnienie sprawozdania finansowego, co leży w interesie przedsiębiorcy.

Rewizja finansowa nie jest jednak jedynym zajęciem biegłego rewidenta. Specjalista tego rodzaju ma uprawnienia do prowadzenia księgowości firm, a także świadczy usługi w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego. Audytor może też reprezentować podatnika przed organami podatkowymi i skarbowymi, a także pomóc w opracowywaniu dokumentacji skarbowej.


Kto może zostać biegłym rewidentem?

Profesja biegłego rewidenta to zawód prestiżowy, elitarny i cieszący się dużym szacunkiem w branży finansowej. Nie wystarczy jedynie ukończyć kierunkowe studnia wyższe i zdobyć podstawowe doświadczenie w dziedzinie księgowości, trzeba jeszcze cieszyć się nieposzlakowaną opinią i mieć zdolność do czynności prawnych.

Tylko osoba, która wyróżnia się uczciwością, cierpliwością i sumiennością działania może podjąć się analizy sprawozdań finansowych. Z tego też względu biegłym rewidentem nigdy nie zostanie osoba karana, zwłaszcza za przestępstwa finansowe. Należy też podkreślić, że aby zostać audytorem należy również zdań wymagający egzamin państwowy. Biegły rewident zobowiązany jest też do złożenia przysięgi dotyczącej rzetelności jego przyszłej pracy. Obowiązuje go także tajemnica zawodowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas