Artykuł sponsorowany Jakie podatki i składki będziesz zmuszony odprowadzać, prowadzać własną działalność?

Jakie podatki i składki będziesz zmuszony odprowadzać, prowadzać własną działalność?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z koniecznością wielu opłat administracyjno-skarbowych. W ciągu każdego roku kalendarzowego musisz być gotowy na obowiązkowe wydatki, których niestety nie ominiesz. I choć kwoty z pozoru mogą wydawać się niskie, niekiedy bez odpowiedniego doradztwa – ostro dają po kieszeni. Jakie podatki i składki należy płacić, będąc właścicielem firmy?

Jaki podatki musisz płacić?

Na samym wstępie warto wiedzieć, że opodatkowany będzie przychód firmy, a tego typu forma podatku nazywa się „podatkiem dochodowym”. Istnieją cztery formy opodatkowania, które zależą głównie od charakteru firmy oraz formy jej prowadzenia:

  • PIT (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki cywilne oraz spółki osobowe);
  • CIT (osoby prawne np. spółki z o.o. lub spółki akcyjne);
  • karta podatkowa (jednoosobowa działalność gospodarcza i wspólnicy spółek cywilnych w mikrobiznesie);
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (osoby fizyczne i niektóre spółki osobowe).

Drugim podatkiem koniecznym w firmie jest VAT. Podstawowa stawka nałożona na towary i usługi na terenie Polski wynosi obecnie 23%.

Składki ZUS na pierwszą działalność gospodarczą

Jeśli zakładasz firmę po raz pierwszy, składki ZUS będą nieco niższe przez kolejne dwa lata, gdyż możesz skorzystać ze zniżki. W opłatach odprowadzanych na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się składka emerytalna, zdrowotna, wypadkowa oraz rentowa. W przeciwieństwie do opodatkowania dochodu składki te przynoszą wiele korzyści przedsiębiorcy, gdyż od momentu uiszczenia pierwszej opłaty ma on możliwość korzystania z pomocy lekarskiej na koszt NFZ oraz uzyskania należytego odszkodowania renty w razie wypadku uniemożliwiającego dalsze wykonywanie zawodu.

Dodatkowe opłaty w firmie

Do dodatkowych opłat wiążących się z prowadzeniem firmy można zaliczyć jeszcze składkę PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Ponosi się ją wtedy, kiedy firma liczy więcej niż 25 pracowników i nie zatrudnia wymaganej w ustawie ilości osób z orzeczoną niepełnosprawnością (na chwilę obecną jest to 6% zatrudnionych pracowników). Wysokość opłaty oblicza się, mnożąc trzy następujące wartości:

  • liczbę brakujących pracowników z niepełnosprawnością;
  • przeciętne wynagrodzenie w firmie;
  • współczynnik procentowy wynoszący 40,65%.

Do dodatkowych opłat należy również doliczyć wszelkie koszty związane z rzeczami materialnymi utrzymywanymi na koszt firmy np. firmowymi samochodami lub wykupionymi na własność budynkami.

Żeby nie pogubić się w opłatach i znaleźć najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, warto skorzystać z fachowej pomocy doradcy podatkowego. Tego typu usługi świadczy biuro rachunkowe Bartpol Bis Trading, które nie tylko pomoże wybrać najlepsze rozwiązania, ale również zajmie się prowadzeniem księgowości i rachunkowości na rzecz swojego klienta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas