Artykuł sponsorowany Jakie dokumenty trzeba przygotować do zawarcia niemieckiej umowy o pracę?

Jakie dokumenty trzeba przygotować do zawarcia niemieckiej umowy o pracę?

Podjęcie pracy w niemieckim przedsiębiorstwie wiąże się z koniecznością podpisania stosownej umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Takie pisemne porozumienie zawiera szczegółowe informacje na temat praw i wzajemnych zobowiązań stron. Wiele osób, decydując się po raz pierwszy na wyjazd zarobkowy do Niemiec, zastanawia się, jakie dokumenty należy przygotować do sporządzenia umowy. Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Niemiecka umowa o pracę stanowi potwierdzenie nawiązania stosunku pracy z zagranicznym podmiotem gospodarczym i jest ona podstawą do dochodzenia wszelkich roszczeń, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Polska i Niemcy znajdują się w strefie Schengen, dzięki czemu Polacy, podejmujący zatrudnienie u zachodniego sąsiada, nie muszą ubiegać się o wizę pracowniczą, co znacznie skraca procedury wyjazdowe – zmniejsza się też ilość dokumentów, które musisz przygotować przed wyjazdem.

Dowód osobisty i CV to podstawa

Kluczowe na etapie rekrutacji do pracy w Niemczech jest Twoje CV, czyli zwięzła, napisana na komputerze lub odręcznie notatka, zawierająca dane na temat Twojego dotychczasowego zatrudnienia, zdobytych uprawnień, certyfikatów i umiejętności. Dokument ten jest często dołączany do akt pracowniczych, nie może więc w nim zabraknąć Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych (klauzuli), która jest podstawą do podjęcia dalszych kroków przez pracodawcę oraz rekrutera. Jeśli posiadasz certyfikaty ukończenia specjalistycznych kursów, zaświadczenia z placówek szkoleniowych lub prawo jazdy, dołącz ich kopie jako potwierdzenie informacji, zawartych w CV.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób sporządzić swoje CV, zasięgnij informacji w agencji zatrudnienia, takiej jak REMAX, w której otrzymasz propozycje pracy w niemieckim przemyśle, logistyce, w niemieckim przemyśle, przy rozładunku/załadunku paczek kurierskich DPD, recyklingu lub segregacji odpadów. Pracownicy biura przygotują Ci gotowy wykaz niezbędnych dokumentów, wymaganych przez niemieckiego pracodawcę – pamiętaj, że najważniejszym z nich jest zawsze Twój aktualny dowód osobisty, którego ważność nie może upłynąć w trakcie pobytu za granicą i do 30 dni powrocie do kraju.

Europejska Karta EKUZ

Zanim wybierzesz się do pracy w Niemczech, zadbaj o to, by zorganizować dokument ubezpieczenia, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wystawianą nieodpłatnie osobom ubezpieczonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta ma ważność pół roku i uprawnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w razie wypadku lub nagłego zachorowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas