Materiał Partnera Jakie biuro rachunkowe wybrać dla małego lub średniego przedsiębiorstwa?

Jakie biuro rachunkowe wybrać dla małego lub średniego przedsiębiorstwa?

Jest dużym wyzwaniem znalezienie dla swojej firmy biura rachunkowego, oferującego taki zakres usług, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania i potrzeby przedsiębiorcy. To bardzo ważne, by współpracować z profesjonalnym i rzetelnym księgowym. Przecież od tego zależą m.in. prawidłowe rozliczenia z urzędami. Jak zatem wybrać biuro finansowe, które sprosta wymaganiom dotyczącym małych i średnich przedsiębiorstw?

Na co zwrócić uwagę wybierając kancelarię księgową dla firmy?

Po pierwsze kwalifikacje. Wykształcenie kierunkowe, kursy oraz szkolenia podparte certyfikatami i dyplomami, Licencja Ministra Finansów (już niewymagana), członkostwo w Stowarzyszeniu Księgowych świadczą o tym, iż biuro rachunkowe zatrudnia kompetentnych księgowych, podnoszących swoje kwalifikacje , tak jak Konto - Usługi Księgowe Małgorzata Jastrzębska z Warszawy. Do tego bardzo ważne jest posiadanie aktualnego, obowiązkowego ubezpieczenia OC. Istotne jest również doświadczenie pracowników i jak długo biuro jest na rynku. Ważne powinno być dla ciebie także w obsłudze jakich firm biuro księgowe się specjalizuje. Czy są to wielkie korporacje, czy też, jak w przypadku biura rachunkowego Konto, małe i średnie przedsiębiorstwa. No i to, co najbardziej powinno cię interesować, czyli zakres usług. Najlepiej zdecydować się na współpracę z taką firmą, które proponuje kompleksowe usługi. Chodzi zarówno o obsługę księgową, jak też obsługę podatkową i kadrową. BR Konto w swojej ofercie proponuje prowadzenie książki przychodów i rozchodów, rozliczenia VAT i PIT, zakładanie i prowadzenie ewidencji sprzedaży. Doradcy podatkowi udzielą cennych rad i wskazówek, pomogą przy rejestracji firmy. Usługi księgowe obejmują także wszelkie czynności związane z prowadzeniem kadr: sporządzanie listy płac, rejestracja pracowników w ZUS, czy sporządzanie umów o pracę i umów cywilno-prawnych. Pamiętaj, że jeśli powierzasz firmie księgowej dane osobowe pracowników, musisz koniecznie sprawdzić, czy działa ona zgodnie z najnowszym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO).

Sposób pracy i kontakt z księgowym

Wybierając biuro rachunkowe sprawdź jak działa, jak wygląda w nim organizacja i sposób pracy. Czy kontakt z opiekunem twojej firmy będzie możliwy również poza godzinami, kiedy otwarte jest biuro, np. w sytuacji kiedy będziesz mieć wątpliwości związane z finansami albo w razie jakiegoś nagłego problemu. Dowiedz się, czy będziesz otrzymywać powiadomienia o zbliżających się terminach płatności i rozliczeń z urzędami (telefonicznie, mailowo, smsem) oraz jakie są możliwości dotyczące przekazywania dokumentów (osobiście, mailem lub pocztą tradycyjną). Zapytaj co w przypadku, gdy twój księgowy zachoruje albo wyjedzie na urlop, czy twoje sprawy będą przekazane komuś innemu na czas jego nieobecności. W profesjonalnym biurze rachunkowym nie powinieneś mieć z tym problemu. Jeżeli szanuje swoich klientów i zależy mu na dobrym relacjach i długoletniej współpracy, będzie tak organizować pracę, by wszystko szło sprawnie i każdy był zadowolony.

Podziel się