Artykuł sponsorowany Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem międzynarodowej spółki handlowej, czy też prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz terminowo rozliczać się z fiskusem. Większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie istnienia swojej firmy bez wsparcia doświadczonej księgowej. Nie bez powodu. To od niej zależy prawidłowość rozliczeń i porządek w dokumentach. Problem w tym, że dziś biuro księgowe może założyć każdy. Po czym poznać prawdziwych specjalistów?

Po pierwsze – popytaj wśród znajomych

Znalezienie sprawdzonej księgowej jest trudniejsze, niż się wydaje. Ogłoszeń jest mnóstwo, a czasu, by zweryfikować je wszystkie – zawsze za mało. Dlatego też dobrze ułatwić sobie podjęcie decyzji i poprosić o radę znajomego przedsiębiorcę lub kogoś, kto wcześniej miał okazję korzystać z usług danego biura rachunkowego i był zadowolony. Zawsze większym zaufaniem darzymy specjalistów, którzy zostali nam poleceni. Mamy bowiem nadzieję, że jeśli gros innych klientów jest usatysfakcjonowanych współpracą, to my też będziemy.

Oczywiście nie należy demonizować biur rachunkowych, które starają się pozyskać nowych klientów za pośrednictwem Internetu. Zawsze jednak poświęćmy chwilę na przejrzenie opinii o danej firmie i umówmy się na rozmowę z jej przedstawicielem. Nie przekazujmy dokumentacji przedsiębiorstwa w ciemno, tylko dlatego, że księgowa była dla nas uprzejma przez telefon. Pamiętajmy, że dobra specjalistka to skarb. Dzięki niej będziemy mogli w pełni skupić się na rozwoju firmy. Natomiast współpraca z księgową, która popełnia błędy, będzie wymagała od nas stałej czujności i kontroli. Lepiej poświęcić więcej czasu na poszukiwanie wysokiej jakości usług księgowych, niż potem tracić go na dokształcanie się w sprawach podatkowych.

Po drugie – sprawdź, czy biuro ma wykupioną polisę OC

Powierzając specjalistom prowadzenie dokumentacji księgowej naszej firmy, chcemy mieć gwarancję, że zadanie to będzie wykonywane dobrze. Niestety „mylić się jest rzeczą ludzką” i musimy wziąć pod uwagę, że nawet najlepszemu specjaliście może przydarzyć się wpadka. Takie sytuacje należą do rzadkości, ale każde szanujące się biuro rachunkowe jest od nich ubezpieczone. Przed podpisaniem umowy warto zapytać księgową o polisę OC. Dzięki niej firma outsourcingowa będzie mogła wypłacić nam odszkodowanie w razie ewentualnej kary finansowej nałożonej na nas przez urzędników.

Po trzecie – zakres usług i forma współpracy

Jak informuje specjalistka z Biura Rachunkowego Katarzyny Lecyk – zakres usług księgowej powinien być jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Przy czym każdy przedsiębiorca może mieć różne oczekiwania. Jednym będzie zależeć na podstawowej obsłudze księgowości, inni zaś będą szukać specjalistki zajmującej się np. księgowością kreatywną. Dlatego też powinniśmy ustalić, jakie usługi są dla nas priorytetowe, dzięki czemu nie będziemy przepłacać za te, których wcale nie potrzebujemy. Ważna jest również forma współpracy z księgową. Wybierzmy specjalistkę, do której zawsze będziemy mogli zadzwonić z nurtującym pytaniem, czy przesłać jej dokumenty drogą elektroniczną. Czas to pieniądz, a nikt nie lubi trwonić go na staniu w korkach, by dostać się do biura księgowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas