Artykuł sponsorowany Jak zminimalizować ryzyko podatkowe?

Jak zminimalizować ryzyko podatkowe?

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie ma pewności co do kwestii podatkowych podejmowanych, zaplanowanych oraz zrealizowanych, mamy do czynienia z ryzykiem podatkowym. Każda firma musi zdawać sobie sprawę z istniejącego niebezpieczeństwa, którego skutkami są obciążenia finansowe takie jak sankcje i odsetki, ale także odpowiedzialność karna. Ryzyka podatkowego nie można w pełni wyeliminować, jednak istnieje możliwość jego ograniczenia, co nie tylko zoptymalizuje obciążenia podatkowe, ale może pomóc w maksymalizacji korzyści całej firmy. Jakie istnieją metody ograniczenia ryzyka podatkowego?

Zarządzanie ryzykiem podatkowym

Metody mające na celu ograniczenie ryzyka podatkowego to inaczej zarządzanie ryzykiem podatkowym. Na samym początku wdrożenia odpowiednich działań, niezbędnym krokiem jest wykonanie audytu. Audyt podatkowy najlepiej zlecić doświadczonym osobom z zewnętrznych firm, które dokonają rzetelnej analizy i wykryją nieprawidłowości będące przyczyną problemów z Urzędem Skarbowym. Audytor podatkowy po dogłębnym poznaniu procedur panujących w firmie, a także jej organizacji, zarekomenduje konkretne sposoby działania, które będą miały na celu poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Plan działania przede wszystkim musi uwzględniać zmiany w organizacji struktury działów finansowych firmy, między innymi polega to na wskazaniu osób, które będą odpowiedzialne za transakcje. Ponadto, należy regularnie monitorować ich pracę, tak, aby wykluczyć ryzyko powstania zaległości finansowych. Niezwykle istotne jest prawidłowe wystawianie faktur w zakresie VAT. To zadanie powinno zostać powierzone doświadczonemu personelowi posiadającemu niezbędną wiedzę w zakresie prawa podatkowego. W niektórych sytuacjach skuteczne okazuje się stworzenie nowych wzorów dokumentów, które będą bardziej przejrzyste, a tym samym rozliczenia staną się klarowne. Wprowadzone metody służące minimalizacji ryzyka podatkowego muszą być rzetelnie przestrzegane, natomiast zadaniem przedsiębiorcy jest organizacja regularnych szkoleń dla pracowników, aby mieli oni możliwość na bieżąco zapoznawać się ze zmieniającymi się przepisami i normami prawnymi. Prawidłowo wdrożone sposoby pomogą ograniczyć ryzyko, a tym samym wpłyną na kształtowanie oraz wzrost wartości przedsiębiorstwa.

Jakie są źródła ryzyka podatkowego?

Podstawowym źródłem ryzyka finansowego są czynniki wynikające z organizacji i struktury danej firmy. Przede wszystkim brak odpowiedniej wiedzy ze strony osób zajmujących się rozliczeniami i transakcjami, który prowadzi do błędnego wystawiania faktur VAT i może być przyczyną zakwestionowania przez organy podatkowe. 

Jednym z poważnych źródeł ryzyka podatkowego dla polskich przedsiębiorców jest mało stabilne i często zmieniające się prawo podatkowe. Polskie prawo słynie z niejednoznacznego i trudnego języka, a niejednolite interpretacje dokonywane przez organy podatkowe i sądy administracyjne wcale nie ułatwiają tej kwestii. - jak wyjaśnia specjalista z firmy Dossier z Warszawy. Zmienność i złożoność przepisów powoduje, że w praktyce uniknięcie ryzyka podatkowego jest trudne, a niewdrożenie odpowiednich metod może skutkować nie tylko karami, ale i utratą reputacji firmy. 

Duże znaczenie ma również nieefektywna komunikacja między działami przedsiębiorstwa, a co za tym idzie niewłaściwy obieg dokumentów finansowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas