Artykuł sponsorowany Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy to bardzo często dla polskich pracodawców jedyna szansa na uzupełnienie braków kadrowych. Jak legalnie zatrudnić pracownika zza wschodniej granicy? Czym jest Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Kiedy należy je złożyć? Do czego zobowiązany jest pracodawca, zatrudniając obywatela Ukrainy? Odpowiadamy!

Legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy, możliwe jest na podstawie tak zwanej procedury uproszczonej w formie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, składanego przez pracodawcę w PUP. Korzystając z możliwości, jaką daje procedura uproszczona, nie ma konieczności ubiegania się przez cudzoziemca o pozwolenie na pracę. We wspomnianej procedurze PUP nie musi przeprowadzać tak zwanego testu rynku pracy (w dokumencie tym określana jest liczba osób bezrobotnych i poszukujących pracy, wpisanych do rejestru, spełniających warunki wymagane na danym stanowisku. W celu uzyskania zezwolenia, powinieneś wykazać, że nie jesteś w stanie zaspokoić potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry). Pominięcie testu rynku pracy, znacznie przyspiesza proces legalizacji zatrudnienia.

Decydując się na zatrudnienie pracownika z Ukrainy warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji zatrudnienia, świadczącej kompleksową pomoc w zakresie zatrudnienia cudzoziemców, legalizacji ich pobytu oraz pracy w Polsce. Jedną z firm, do której możesz zwrócić się o pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przyjmowaniem Ukraińców do pracy jest agencja zatrudnienia Kowsen-Pol z Poznania.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Procedura uproszczona znacznie ułatwia i przyspiesza proces legalizacji zatrudnienia, jednak, aby móc z niej skorzystać, należy łącznie spełniać następujące warunki:

  • cudzoziemiec, którego zamierzasz zatrudnić jest obywatelem Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji, Mołdawii lub Białorusi,
  • okres jego zatrudnienia nie przekroczy 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy,
  • praca, którą będzie wykonywał cudzoziemiec, nie będzie należała do zajęć sezonowych (na pracę sezonową należy bowiem uzyskać odrębne pozwolenie).

Kiedy należy złożyć oświadczenie?

Oświadczenie należy złożyć, jeszcze zanim cudzoziemiec rozpocznie pracę. Obcokrajowiec może podjąć pracę dopiero wtedy, gdy dokument zostanie wpisany do rejestru oświadczeń. Zatem, im wcześniej oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostanie złożone, tym lepiej. Sprawdzona agencja zatrudnienia składa oświadczenie w Twoim imieniu odpowiednio wcześnie po to, by proces zatrudniania pracownika z Ukrainy przebiegł szybko i sprawnie.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy – do czego zobowiązany jest pracodawca?

Po wpisaniu dokumentu do ewidencji oświadczeń, jako pracodawca jesteś zobowiązany do:

  • pisemnego poinformowania PUP o podjęciu (najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy) zatrudnienia przez cudzoziemca. W przypadku niepodjęcia pracy przez obcokrajowca, w terminie do 7 dni (od planowanej daty rozpoczęcia pracy, wskazanej w oświadczeniu) powinieneś zgłosić ten fakt do powiatowego urzędu pracy.
  • Przedstawienia cudzoziemcowi umowy zawartej na warunkach określonych w oświadczeniu. Dokument powinien być przetłumaczony na język ukraiński.
  • Podpisania umowy z pracownikiem z Ukrainy, na warunkach, które zostały określone w oświadczeniu.
  • Przestrzegania zasad prawa pracy oraz obowiązków, wynikających z zatrudnienia pracownika. Wśród nich – zgłoszenia do ZUS oraz regularnego odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas