Artykuł sponsorowany Jak wygląda prowadzenie księgowości przy karcie podatkowej?

Jak wygląda prowadzenie księgowości przy karcie podatkowej?

Zakładanie działalności gospodarczej to jednocześnie konieczność wyboru formy jej opodatkowania. Jedną z korzystniejszych stanowi karta podatkowa, która sprawdza się w głównie w przypadku jednoosobowych oraz małych firm. Mimo wielu udogodnień przedsiębiorca musi spełniać jednak także pewne wymogi. Jakie dokładnie? O tym piszemy w poniższym artykule.

Kto może skorzystać z tej formy opodatkowania?

Karta podatkowa stanowi najprostszy sposób opodatkowania, jeśli chodzi o działalność gospodarczą prowadzoną przez osoby fizyczne. To właśnie ci przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać, o ile jednocześnie nie są właścicielami innej działalności pozarolniczej i nie korzystają z usług podmiotów niezatrudnionych na umowę o pracę, a ewentualny małżonek nie ma własnego biznesu w tym samym zakresie. Co ważne karta podatkowa obejmuje tylko niektóre rodzaje działalności, które są szczegółowo wymienione w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wśród nich można wyróżnić między innymi usługi transportowe, rozrywkowe, edukacyjne czy też handel detaliczny żywnością.

Warto również wspomnieć, że wysokość opłacanego w sposób miesięczny podatku jest ustalana indywidualnie przez naczelnika urzędu skarbowego. Wylicza się go na podstawie takich danych jak: liczba zatrudnionych pracowników, liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność, a także biorąc pod uwagę jej zakres oraz rodzaj. To sprawia, że stawka charakteryzuje się zmiennością, dlatego w jednym roku może być wyższa, a w innym niższa.

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy?

W ramach opodatkowania kartą podatkową właściciele tych firm mają prawo do obniżenia ustalonego podatku o stawkę opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne o 7,75% podstawy ich wymiaru. Ponadto mimo dużych ułatwień, jakie daje przedsiębiorcom ta forma, muszą oni jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oznacza to:

  • wystawianie faktur bądź rachunków na żądanie klientów za wykonane usługi lub sprzedane towary, a także przechowywać ich kopie przez 5 lat podatkowych;
  • prowadzenie ewidencji pracowników wraz z ich imiennymi kartami przychodów, czym może zająć się między innymi Biuro Księgowo-Podatkowe ze Szczecina;
  • złożenie deklaracji PIT-16A do 31 stycznia w roku po roku podatkowym;
  • zawiadamianie naczelnika urzędu o wszelkich zmianach w stosunku do składanego wniosku o objęcie kartą podatkową bądź o zakończeniu prowadzenia działalności.

Należy również zaznaczyć, że przy tej formie opodatkowania nie ma możliwości zatrudnienia osób na podstawie umowy zlecenia bądź o dzieło, korzystania z ulg podatkowych, a także nieograniczonego przyjmowania pracowników z umową o pracę. W zamian za to jednak nie istnieje konieczności prowadzenia ksiąg podatkowych, składanie rocznego zeznania podatkowego i wpłacania zaliczek na jego poczet.

Kiedy traci się prawo do karty podatkowej?

Główną przyczyną sytuacji, w której przedsiębiorca będzie zmuszony do zmiany formy opodatkowania odgórną decyzją, jest nieprzestrzeganie zasad umożliwiających korzystanie z karty. Najczęściej dzieje się tak w przypadku podania nieprawidłowych informacji we wniosku lub braku zawiadomienia urzędu o zmianach, które mają nieodzowny wpływ na stawkę podatku. Ponadto wpływ mają także przekroczenie limitu zatrudnienia bądź wytwarzanie lub obrót towarami podlegającymi akcyzie. Przedsiębiorca może również sam zrezygnować z karty podatkowej. W takiej sytuacji automatycznie zostaje on objęty podatkiem rozliczanym na zasadach ogólnych z koniecznością prowadzenia KPiR oraz składania deklaracji rocznych. Niemniej jednak właściciel firmy ma prawo wskazać inną formę opodatkowania działalności, o ile spełnia konieczne warunki do jej zastosowania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas