Artykuł sponsorowany Jak wybrać gaśnicę przeciwpożarową?

Jak wybrać gaśnicę przeciwpożarową?

Gaśnica przeciwpożarowa jest elementem wyposażenia każdego budynku. Kiedy jednak musimy ją kupić, okazuje się, że nie jest to wcale sprzęt oczywisty, a jego wybór wydaje się skomplikowany. Bardzo łatwo ulegamy złudzeniu, że jedyne, co wszystkie gaśnice łączy, to kolor czerwony. Tymczasem, cech wspólnych jest więcej i dotyczą one elementów, które pozwolą nam wybrać dokładnie taką gaśnicę, której potrzebujemy.

Wszystkie gaśnice przeciwpożarowe są czerwone. Nie jest to zwyczaj, a efekt przepisów przeciwpożarowych obowiązujących na terenie Polski. Tak samo ustalona przepisami jest ich etykieta, która umieszczona musi być na powierzchni gaśnicy. Dlatego kupując i użytkując gaśnicę, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jej etykieta jest czytelna oraz nieuszkodzona. Ona też podpowie nam, czym należy się sugerować przy wyborze sprzętu przeciwpożarowego. 

Wybierając gaśnicę, powinniśmy  zwrócić uwagę na rodzaj środka gaśniczego oraz typ pożaru, na który gaśnica ma być skuteczna. Są one wyraźnie wskazywane w górnym polu etykiety. Środek gaśniczy należy dobrać tak, aby przeciwdziałał, jak największej ilości typów pożarów, jakich możemy się spodziewać. Jest to możliwe, ponieważ podstawowe środki gaśnicze są skuteczne w pewnym spektrum zagrożeń, a nie tylko jednym ich typie.

Oznaczenia typów pożarów na etykietach gaśnic.

Litera A na etykiecie gaśnicy oznacza pożary materiałów pochodzenia organicznego: papier, drewno, tkaniny. Litera B wskazuje, że gaśnica będzie przydatna w przypadku palących się cieczy oraz łatwo topiących się materiałów: benzyny, olejów, alkoholi, lakier lub smoły. Litera C oznacza palący się gaz (np. acetylen, wodór, metan), litera D metale, a litera F tłuszcze i oleje używane w kuchniach. Przy wyborze gaśnicy wystarczy, że ocenimy jakich materiałów w największym stopniu będzie dotyczyło zagrożenie pożarowe w pomieszczeniu, które chcemy zabezpieczyć.

Znając już litery, które muszą znaleźć się na etykiecie gaśnicy, łatwiej jest ustalić, jaki środek gaśniczy powinna zawierać. W ofercie dostarczycieli sprzętu przeciwpożarowego, takich jak SUPON, do wyboru będziemy mieli proszek, wodę lub śnieg.

Rodzaje gaśnic ze względu na wykorzystywany środek gaśniczy.

Gaśnice proszkowe są najpopularniejsze. Ich działanie polega na pokryciu płonącego elementu warstwą izolacyjną i pozbawienie go dopływu tlenu. Proszek może utrudniać oddychanie, choć nie jest toksyczny, a po jego użyciu możemy się spodziewać trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Mogą być używane w przypadku pożarów A, B, C, D, F.

Gaśnice śniegowe, często nazywane są gaśnicami CO2. Są bowiem wypełnione dwutlenkiem węgla, który przy użyciu gaśnicy bardzo szybko się rozpręża, tak, aby utworzyć suchy lód. Pożar jest w ten sposób neutralizowany głównie siłą podmuchu, a działanie gaśnicy nie pozostawia widocznych śladów. Mogą być używane w przypadku pożarów: B, C i F.

Gaśnice wodno – pianowe jako środek gaśniczy wykorzystują pianę produkowaną z mieszanki wody i środka pianotwórczego, wyzwalaną podczas użycia pod wpływem sprężonego gazu. Pozostawiają niewiele zanieczyszczeń, ale za ich pomocą nie można gasić substancji wchodzących w reakcje z wodą i rzadko można stosować w pomieszczeniach wyposażonych w instalacje elektryczne pod napięciem. Tego typu gaśnice są skuteczne w przypadku pożarów: A, B, oraz F.

Gaśnice mgłowe gaszą pożar dzięki odpowiedniemu sprężeniu zdemineralizowanej wody. Także nie nadają się do gaszenia substancji wchodzących w reakcje z wodą, ale są najbardziej efektywne w gaszeniu płonącej na ludziach odzieży, urządzeń elektrycznych, olejów i tłuszczów jadalnych. Mogą być używane w przypadku pożarów: A, B i F.

Opracowanie:

Supon Sp. z o.o.

Opole , Ozimska 182

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas