Artykuł sponsorowany Jak uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę pracownika z zagranicy?

Jak uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę pracownika z zagranicy?

Pracodawca chcący zatrudnić u siebie osoby z zagranicy, musi ubiegać się o zezwolenie na pracę oraz prawo do pobytu pracownika w kraju. W Polsce nie może pracować osoba, która nie ma wizy albo innego dokumentu na to zezwalającego. Konsekwencją ich braku mogą być kary finansowe. Na szczęście uzyskanie ich nie jest skomplikowane, trzeba tylko skompletować odpowiedni wniosek.

 

Zezwolenie na pobyt czasowy dla pracownika z zagranicy

 

Pracownik, który ma zostać zatrudniony legalnie, musi mieć ważne zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Ubiegać się o niego może każda osoba, która planuje pozostać w kraju dłużej, niż trzy miesiące albo podjąć pracę zarobkową. Zezwolenie wydaje Urząd Wojewódzki. Żeby się o niego ubiegać, należy złożyć:

  • wniosek wypełniony samodzielnie lub z pomocą urzędnika,
  • ważny dokument podróży cudzoziemca,
  • fotografie kolorowe wykonane zgodnie z oficjalnymi wytycznymi,
  • potwierdzenie opłaty skarbowej,
  • załączniki zależnie od sytuacji cudzoziemca.

O zezwolenie na pobyt czasowy można wnioskować samodzielnie lub zlecić przygotowanie formalności obsłudze księgowej cudzoziemców.

 

Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?

 

Obecnie pracodawca może złożyć wniosek o przyznanie zezwolenia na pracę. Do wyboru ma jeden z pięciu typów. Są to:

  • zezwolenie typu A – w przypadku umowy o pracę,
  • zezwolenie typu B – dla osób, które mają zasiadać w zarządach firm,
  • zezwolenie typu C – dla osób, które są delegowane do pracy do Polski przez zagranicznego pracodawcę,
  • zezwolenie typu D – dla osób, które są delegowane przez pracodawcę zagranicznego, ale ich praca będzie miała charakter okazjonalny,
  • zezwolenie typu E – we wszystkich innych przypadkach.

Każde zezwolenie ma swój własny wniosek oraz dodatkowe dokumenty, które należy razem z nim złożyć. Wybór pasującego typu decyduje o tym, czy obcokrajowiec będzie wykonywał pracę legalnie.

 

Zazwyczaj wybiera się zezwolenie na pracę typu A. Żeby o nie wnioskować, trzeba złożyć całą masę dokumentów, często zależnych od sytuacji pracownika. Firmy zajmujące się obsługą księgową obcokrajowców, takie jak MBJ BIZNES Sp. z o.o., pomagają przygotować pełny pakiet. Brak jakiegoś dokumentu lub jego niewłaściwe przygotowanie może skutkować odrzuceniem wniosku, tym samym pracownik nie będzie mógł wykonywać swoich zadań legalnie. Warto pamiętać, że to zezwolenie określa, na jakich warunkach przebiega praca. Jeśli pojawią się zmiany, należy natychmiast zgłosić je odpowiedniej jednostce. Pracownik nie może wykonywać obowiązków, jeśli nie ma do tego prawa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas