Materiał Partnera Jak się przygotować do restrukturyzacji firmy?

Jak się przygotować do restrukturyzacji firmy?

Ogłoszenie upadłości jest ostatecznym krokiem, który może podjąć firma po utracie płynności finansowej. Kołem ratunkowym może być restrukturyzacja, która pozwoli na nowe spojrzenie na działalność firmy, odetchnięcie od zobowiązań i działania poprawiające pozycję na rynku. Udana restrukturyzacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i dobrej obsługi prawnej.

 

O tym, czym właściwie jest restrukturyzacja i jak się do niej przygotować opowie ekspert z firmy EPSILON, zajmującej się księgowością i inwestycjami.

 

Rodzaje restrukturyzacji

Restrukturyzacja może przebiegać na cztery różne sposoby. Pierwszą z nich jest układ, który firma zawiera z wierzycielami, a następnie zatwierdza sąd. Drugą możliwością jest nadzorowanie układu od początku przez sąd. Dłużnik nadal może zarządzać swoim majątkiem, w przeciwieństwie do dwóch kolejnych metod. W trzeciej możliwości częściowy nadzór nad majątkiem firmy przejmuje nadzorca sądowy. W przypadku ostatniej metody, postępowania sanacyjnego, dłużnikowi odbiera się możliwość zarządzania firmą i majątkiem – tę rolę przejmuje doradca restrukturyzacyjny powołany przez sąd.

 

Restrukturyzacja firmy – od czego zacząć?

Rozpoczęcie restrukturyzacji zaczyna się od planu – mówi ekspert. – Zawiera on wszelkie niezbędne informacje konieczne do określenia postępowania. Są to między innymi opis przedsiębiorstwa wraz z informacjami o popycie i podaży w sektorze rynku, w którym działa dłużnik, przyczyny kiepskiej kondycji finansowej firmy, a także proponowana przyszła strategia wraz z informacjami o kosztach i sposobach ich sfinansowania. Plan restrukturyzacji zawiera również informację o możliwościach produkcyjnych przedsiębiorstwa, jak również informacje o sposobach na spłacenie dłużników.

W niektórych przypadkach plan restrukturyzacji nie musi zawierać wszystkich wyszczególnionych w ustawie o prawie restrukturyzacyjnym punktów, jednak ograniczenie informacji wymaga uzasadnienia, dlaczego nie jest to możliwe. Po sporządzeniu planu składa się go w formie elektronicznej. Następnie, po złożeniu wniosku o restrukturyzację czeka się na rozpoczęcie sprawy w sądzie restrukturyzacyjnym.

 

O czym warto pamiętać podczas przygotowań do restrukturyzacji?

Restrukturyzacja obejmuje wiele działań w sferze kapitałowej, zarządczej i aktywów firmy. Choć jest rozwiązaniem, które może uchronić przedsiębiorstwo przed upadłością wymaga wielu działań, które mogą wiązać się z redukcją etatów lub sprzedażą majątku. Nie jest to proces łatwy ani szybki, dlatego ważne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować. Plan restrukturyzacyjny najlepiej sporządzić w porozumieniu ze specjalistą, który w kompleksowy i obiektywny sposób spojrzy na firmę, proponując stworzenie właściwego planu zaradczego.

Podziel się