Materiał Partnera Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Nurkowanie to sport, w którym zakochał się niemal każdy, kto choć raz spróbował. Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć przygodę. Jedni zaczynają kompletować drogi sprzęt, inni idą do profesjonalnej szkoły nurkowania. Należy pamiętać, aby przede wszystkim podejść do tego z rozsądkiem, aby cieszyć się nową pasją bez żadnego ryzyka. Jak zacząć nurkować i kiedy kupić pierwsze wyposażenie?

Zacznij od kursu

Nurkowanie to drogie hobby dlatego, zanim zacznie się kolekcjonowanie kosztownego wyposażenia, warto zacząć od podstawowego kursu. Zwykle zajęcia odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonych basenach, niekiedy w odpowiednio zabezpieczonych naturalnych zbiornikach wodnych. Kurs ma na celu nie tylko nauczyć nurkowania, bo do tego potrzeba regularnych ćwiczeń i doświadczenia. Jego głównym zadaniem jest oswojenie kandydata z wodnym środowiskiem i nauczenia go, w jaki sposób schodzić pod wodę, aby było to w pełni bezpieczne. Podczas kursu można przede wszystkim dowiedzieć się, czy jest to na pewno dla Ciebie!

Kupić czy wypożyczać?

Jeśli po pierwszych kilku zajęciach zapał nie zmaleje, można przymierzać się do rozpoczęcia większej i długotrwałej przygody. Czy warto kupić własny sprzęt, czy może lepiej go wypożyczyć. Odpowiedź na to pytanie jest łatwa. Osoby, które nurkują regularnie i wielokrotnie w ciągu roku mogą jak najbardziej skompletować własne wyposażenie od polecanych producentów. Jeśli jednak wybiera się na eksplorację zaledwie raz w roku w okresie wakacyjnym, zakup sprzętu nie do końca się opłaca i można go wypożyczyć. Ważne jest, żeby nie oszczędzać i wybrać wyposażenie od zaufanych producentów. Wysokiej jakości sprzęt ochrony dróg oddechowych oferuje między innymi firma AGPOL, której siedziba znajduje się w Toruniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zakup wyposażenia to jednak nie wszystko. Przed każdym nurkowaniem powinien być sprawdzony, a po dłuższym czasie nieużywania warto oddać go na profesjonalny przegląd techniczny. Ważne jest także regularne serwisowanie sprzętu ochrony dróg oddechowych, gdyż ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pod wodą. Należy eliminować wszystkie drobne uszkodzenia, które pojawiają się w wyniku naturalnej eksploatacji. Glony, drobne zanieczyszczenia wody i sól (w przypadku wody morskiej) może osadzać się w aparatach oddechowych i osłabiać ich sprawność. Ich obecność przyczynia się do szybszej korozji, a co za tym idzie – osłabienia ruchomych metalowych elementów oraz niszczenia uszczelek. Trzeba również pamiętać, że samodzielne zejście pod wodę bez instruktora lub doświadczonej osoby towarzyszącej powinno odbywać się tylko wtedy, kiedy samemu ma się wystarczającą ilość doświadczenia i wiedzy w zakresie nurkowania.

Opracowanie:

PHU AGPOL

Toruń , Przelot 28

Podziel się