Artykuł sponsorowany Jak rozliczyć wynajem lokalu należącego do wspólnego majątku?

Jak rozliczyć wynajem lokalu należącego do wspólnego majątku?

Niewiele małżeństw decyduje się na zawarcie umowy majątkowej, a coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których jedno z małżonków pracuje na podstawie umowy – zlecenia, o prace, o dzieło – podczas gdy drugie decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Wyniknąć z tego mogą pewne komplikacje związane z rozliczaniem majątku wspólnego. W poniższym artykule radzimy, jak rozwiązać kwestię najmu wspólnego mieszkania.

Majątek wspólny małżonków

W przypadku, gdy małżonkowie nie zdecydowali się na zawarcie umowy majątkowej, w chwili zwarcia małżeństwa powstaje między nimi wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty nabyte w trakcie jej trwania – przez oboje małżonków lub przez jedno z nich. Do majątku wspólnego zaliczymy więc przede wszystkim wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków, a także środki zgromadzone na rachunkach funduszu emerytalnego.

W związku z tym małżonkowie muszą współdziałać w zarzadzaniu wspólnym majątkiem i informować się o jego stanie, wykonaniu zarządu majątkiem wspólnym czy zobowiązaniach go obciążających.

Najem wspólnego lokalu a podatek VAT

Obowiązek płacenia podatku od towarów i usług nałożony jest na każdą osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę niemającą osobowości prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą. Poprzez działalność gospodarczą rozumiemy działalność: producentów, handlowców, usługodawców i osoby wykonujące wolne zawody. Obejmuje on czynności związane z wykorzystaniem towarów lub niematerialnych i prawnych wartości. Do tej ostatniej właśnie kategorii należy najem lokalu.

Małżeństwo nie ma przy tym statusu płatnika podatku VAT, zatem jeden z małżonków musi zostać nim ustalony. W sytuacji, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach wynajmie wspólny lokal użytkowy innemu płatnikowi VAT, a więc innemu przedsiębiorcy, za płatnika VAT uznawany jest jedynie en małżonek, który prowadzi działalność gospodarczą. W tej sytuacji występuje on nie jako zarządzający wspólnym majątkiem, a właśnie jako podatnik prowadzący działania w zakresie swojej działalności gospodarczej.

Podstawę opodatkowania najmu lokalu wspólnego innemu płatnikowi VAT stanowi całość czynszu, jaki otrzymał małżonek płacący VAT. Nie istnieją prawne podstawy, aby zmniejszyć podstawę podatkową o połowę – o część przypadająca niejako na drugiego małżonka. Jest tak z powodu wspólności majątkowej, która ma charakter wspólności bezudziałowej, zatem żadne z małżonków nie może rozporządzać udziałem, który przypadłby mu w razie ustania owej wspólności.

W razie wątpliwości co do sposobów lub też możliwości rozliczania poszczególnych operacji dokonywanych przez małżonka w ramach działalności gospodarczej warto powierzyć prowadzenie dokumentacji finansowej księgowemu. Biura rachunkowe, między innymi biuro prowadzone przez Renatę Jagodzińską, mają w swojej ofercie usługi skierowane właśnie do płatników VAT. Konsekwencje niewłaściwego rozliczania działalności gospodarczej mogą być naprawdę poważne, nie warto wiec ryzykować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas