Materiał Partnera Jak poprawnie rozliczyć VAT?

Jak poprawnie rozliczyć VAT?

Rozliczanie podatku VAT wymaga terminowości i dokładności, w związku z czym wielu płatników decyduje się na usługi księgowe, aby mieć pewność, że całość realizowana jest w odpowiedni sposób. Jak poprawnie rozliczyć VAT? Odpowiedź na to pytanie postaramy się zawrzeć w poniższym artykule.

Kiedy rozliczać VAT?

Kiedy prowadzimy handel z krami zagranicznymi, czy też sprzedaż mieszaną, konieczne jest odpowiednie rozliczenie poszczególnych transakcji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy po stronie, jednak nie wcześniej niż w dniu otrzymania faktury. Rozliczenia VAT można także dokonać w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Zgodnie z wybraną formą rozliczeń, okresem rozliczeniowym może być kwartał lub miesiąc. Jako przedsiębiorcy, musimy podjąć w tym zakresie decyzje. Jednak rozliczenia kwartalne przeznaczone są z zasady dla małych podatników, u których sprzedaż w poprzednim roku nie przekroczyła 1,2 mln euro.

Deklaracje i opłacenie podatku

Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, to w odpowiednim czasie powinniśmy złożyć deklarację i opłacić właściwy podatek. Jak tłumaczy ekspert z biura księgowego Global Accounting – „Jeśli korzystamy z rozliczenia miesięcznego to mamy czas do 25 dnia kolejnego miesiąca, zaś przy rozliczeniu kwartalnym do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału”.

Pilnowanie terminów to kolejny powód, dla którego warto zatrudnić biuro księgowe. Wówczas deklaracje zawsze znajda się w urzędzie na czas, a my zostaniemy poinformowani przez księgową o konieczności opłaceniu odpowiedniego podatku.

Konsekwencje niedotrzymania terminu

Co ważne, prawidłowe rozliczenie podatku VAT, wymaga bezwzględnego przestrzegania terminów. Przedsiębiorca za każdy dzień zwłoki obciążany jest odsetkami. Obecnie podstawowa stawka odsetek to 8% rocznie. Przedsiębiorca nie musi płacić odsetek jeśli wynoszą mniej niż 8,7 PLN. Podatek VAT rozlicza się na podstawie różnych stawek. Może to być: 23%, 8%, 5% oraz 0%. Osoby dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych i opłacające podatek VAT-UE są dodatkowo zobowiązane do składania deklaracji w formie elektronicznej o VAT-UE.

Rozliczanie VAT, podobnie, jak prowadzenie pełnej księgowości jest dość skomplikowane. W związku z tym najlepszą opcją jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów, którym powierzymy prowadzenie naszych rozliczeń podatkowych. W Siemianowicach Śląskich, dobrym wyborem może być np. biuro księgowe Global Accounting, specjalizujące się w kompleksowej obsłudze księgowej, płacowej i kadrowej firm.

Podziel się