Artykuł sponsorowany Jak „poprawić” błędy w fakturze?

Jak „poprawić” błędy w fakturze?

Obecnie większość przedsiębiorstw świadczących dowolne usługi musi wystawiać faktury, które są potwierdzeniem zawarcia transakcji. Niewątpliwie jest to jeden z ważniejszych dokumentów podmiotu wystawiającego oraz nabywcy usługi bądź towaru. Można wystawić ją w tradycyjny sposób bądź w formie elektronicznej. Zdarza się, że przy wypełnianiu danych popełniamy błędy. Jak je skorygować? Zapraszam do lektury.

Kto i kiedy może skorygować fakturę?

Rodzaj faktury oraz popełniony błąd decyduje o możliwości korekty dokumentu. W przepisach prawnych zawarta jest informacja, iż nieprawidłowo wprowadzone dane można „poprawić” w dwojaki sposób, tzn. poprzez fakturę korygującą lub notę korygującą. Metody te skierowane są do różnych przypadków. Fakturę korygującą może wystawić sprzedawca towaru lub usługi w przypadku błędu dowolnej pozycji. Natomiast nota korygująca wystawiana jest przez nabywcę, który nanosi zmiany do wybranych elementów. Co więcej, wyznaczone są przypadki, w których można wystawić tylko i wyłącznie fakturę korygującą. Opcja ta jest wskazana, jeśli sprzedany towar bądź opakowanie został zwrócony, udzielono rabatu, podwyższono cenę oraz oddano kupującemu całość lub część zapłaty.

Faktura korygująca

Dokument, który wystawia sprzedawca, aby zniwelować pomyłkę, musi być przede wszystkim odpowiednio nazwany (zazwyczaj – faktura korygująca, korekta) oraz posiadać numer i datę wystawienia. Następnie w dokumencie muszą znajdować się następujące dane:

  • adres, imiona i nazwiska bądź nazwy podmiotów sprzedających i nabywających towar lub usługę,

  • indywidualny numer podatnika,

  • indywidualny numer podatkowy nabywcy,

  • nazwa sprzedanego towaru bądź usługi,

  • data dostarczenia, zakończenia dostawy/usługi, data otrzymania zapłaty,

  • przyczynę korekty,

Nota korygująca

Nabywca towaru bądź usługi może sporządzić notę korygującą w przypadku błędów opisowych takich jak: błędny adres sprzedawcy, pomyłka w NIP, źle wprowadzone daty, błędna nazwa towaru lub usługi. Dokument ten zawiera następujące elementy:

  • nazwę „nota korygująca”,

  • następny numer oraz datę wystawienia,

  • dane (imię i nazwisko, nazwę, NIP, adres) osoby lub podmiotu wystawiającego fakturę oraz notę korygującą,

  • informacje zawarte we właściwej fakturze (m.in. data wystawienia, numer dokumentu, dane nabywcy i sprzedawcy, nazwy oraz ilości produktów bądź usługi),

  • korektę oraz jej przyczynę.

Korygowanie faktur nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga odpowiedniej wiedzy. W Czyżewie (woj. Podlaskie) swoją siedzibę ma Biuro rachunkowe usługi finansowo-księgowe Małgorzata Szulborska. Dzięki wykształceniu oraz wieloletniej pracy właścicielka firmy zajmuje się szeroko pojętymi finansami i księgowością. Małgorzata Szulborska nie tylko prowadzi księgi handlowe, sporządza sprawozdania, ale również zarządza kadrami i płacami. Co więcej, aby być na bieżąco z przepisami, księgowa kładzie nacisk na swój stały rozwój.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas