Materiał Partnera Jak obniżyć koszty eksploatacji pracy garowni?

Jak obniżyć koszty eksploatacji pracy garowni?

Prowadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami, szczególnie jeśli jest to zakład produkcyjny. Okazuje się, że nie tylko samo utrzymanie biznesu oraz pracowników generuje duże wydatki, ale również codzienne czynności i opłaty. Warto jest sięgać po nowoczesne i niekonwencjonalne rozwiązania, które pozwolą zredukować koszty. Pod lupę wzięliśmy zakłady piekarnicze i cukiernicze. Jak radzą sobie, aby obniżyć koszty eksploatacji pracy garowni?

Niezbędne wyposażenie piekarni i cukierni

W średnich i dużych zakładach przemysłowych, kiedy nakłady produkcyjne są na dość wysokim poziomie, a praca odbywa się nawet w systemie 24-godzinnym, przydaje się ogromna ilość sprzętu, który potrafi pochłonąć ogromne pokłady prądu. Warto jest sięgać po rozwiązania ekologiczne, takie, które pozwalają na odzysk ciepła, czy ogólnie pomagają zmniejszyć zużycie surowców. Niemal pełna automatyzacja pracy w zakładach piekarniczych i cukierniczych pozwoliła osiągnąć bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Niezbędne wyposażenie piekarni i cukierni możemy podzielić na kilka kategorii. Oprócz samego sprzętu pozwalającego utrzymać higienę w zakładzie ogromną funkcję pełnią takie urządzenia jak:

  • podajniki taśmowe, które ułatwiają obsługę linii i zapobiegają sklejaniu się kęsów pieczywa,
  • garomaty, czyli urządzenia do odzysku pary w komorze rozrostu ciasta,
  • komory do zraszania pieczywa przed wypiekiem,
  • piece piekarnicze wraz z wbudowanym systemem odzysku ciepła,
  • linie do smarowania form wypiekowych emulsją,
  • pomadziarki,
  • linie do malowania jajkiem wyrobów cukierniczych.

Komora garownicza

Komory garownicze to jedno z najbardziej przydatnych elementów wyposażenia każdej piekarni i cukierni. Służy rozrostowi ciasta, co jest bardzo ważnym etapem produkcji chlebów, bułek, pączków, ciast i nie tylko. Zazwyczaj wykonane są z nierdzewnych płyt warstwowych, co poprawia higienę pracy i efektywność komory. W zależności od jej rozmiarów ciasto wstawiane jest na specjalnych stelażach albo wózkach piekarniczych. Najważniejsze cechy komory garowniczej to:

  • duża szczelność,
  • wysoka izolacja cieplna,
  • utrzymanie stałej wilgotności i temperatury wewnątrz.

Najważniejszym urządzeniem pracującym w komorze garowniczej jest garomat. Dzięki niemu wytwarzana jest para, sprzyjająca wzrostowi ciasta. To właśnie garomat umożliwia ustawienie stałych parametrów temperatury i wilgotności. 

Koszt pracy garowni

Poszukuje się możliwości obniżenia kosztów pracy zakładów piekarniczych i cukierniczych, a w szczególności takich urządzeń, jak komory garownicze. Garownie generują ogromne koszty, jednak na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, pozwalających je zredukować. Rozmawialiśmy z pracownikiem firmy Eurotechnika – producentem urządzeń gastronomicznych, których eko-garomat uzyskał pierwsze miejsce na produkt roku podczas targów SweetTargi. Jak udało się przedsiębiorstwu obniżyć koszty eksploatacji pracy garowni?

Proces garowania umożliwia powtarzalność produkcji, bez względu na to, jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, ponieważ produkty piekarnicze wymagają konkretnych parametrów: podwyższonej temperatury i wilgotności, przy jednoczesnym małym ruchu powietrza. Jest to niezwykle ważne do uzyskania równomiernego miękiszu i odpowiedniej, chrupiącej skórki. W standardowych rozwiązaniach temperaturę i wilgotność można uzyskać przez ogrzewanie komory grzałkami elektrycznymi. Rozwiązanie to jednak jest wysoce energochłonne, tym bardziej że pracuje czasami nawet całą dobę. W naszej firmie opracowaliśmy nowoczesny system oparty na ogrzewaniu komory ciepłem z odzysku i zwiększeniu wilgotności w komorze poprzez system dysz zraszających. 

Dowiedzieliśmy się, że nowo opracowane rozwiązanie zmniejsza koszty eksploatacji komory garowniczej do absolutnego minimum. Dodatkową korzyścią jest to, że finalny produkt nie przykleja się do aparatów załadowczych.

Podziel się