Artykuł sponsorowany Formy opodatkowania działalności- która będzie idealna dla Ciebie?

Formy opodatkowania działalności- która będzie idealna dla Ciebie?

Każdy właściciel przedsiębiorstwa, który ma regularne dochody, musi liczyć się z obowiązkiem ich opodatkowania. W przypadku nieodprowadzania podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego może zostać ukarany. W zależności od wysokości dochodów oraz od preferencji ma do wyboru cztery formy opodatkowania. W tym artykule pokrótce je opiszemy, będziesz miał możliwość poznania ich zalet i wad!

 W jaki sposób możesz odprowadzać podatek dochodowy?

Pierwszym sposobem jest opodatkowanie na zasadach liniowych. W tym przypadku stawka jest stała i wynosi 19%. Opodatkowanie w skali liniowej nie wymaga prowadzenia skomplikowanej dokumentacji oraz obliczeń. Ponadto sporym ułatwieniem jest brak progu, po którym stawka ulega zmianie. Podstawą opodatkowania jest dochód, zatem niezbędne jest prowadzenie ewidencji kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością. Ich ewidencji dokonuje się w podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Kolejnym sposobem naliczania podatku dochodowego jest podatek progresywny, czyli na zasadach ogólnych. Tutaj obowiązują dwie stawki, jest to 18 i 32%. Wyższa stawka stosowana jest w przypadku przekroczenia dochodów powyżej 85 528 złotych. Tak jak w poprzedniej formie opodatkowania, wymaga się ewidencjonowania przychodów i kosztów w KPiR.

Trzecim przykładem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (uproszczona forma opodatkowania). Wyjątkowo, w tym przypadku, podstawą opodatkowania nie jest dochód, a przychody. W związku z tym nie masz możliwości odliczania kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju wykonywanego zawodu obowiązują stawki: 20%, 17%, 8,5%, 3%, 5,5% oraz 2%. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można zastosować, jeżeli przychody w skali roku nie przekroczą 150 000 Euro.

Ostatnią możliwą formą opodatkowania jest kart podatkowa. Jest to najprostszy sposób naliczania podatku dochodowego, gdyż nie jest uzależniony od dochodów, ani przychodów. Stawka jest stała,  a jej wysokość zależy od liczby zatrudnionych pracowników oraz wielkości miejscowości, w której działa przedsiębiorstwo. Wadą karty podatkowej jest brak możliwości odliczania kosztów oraz korzystania z usług firm podwykonawczych.

Kto powinien zająć się opodatkowaniem firmy?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie biuro rachunkowe. Drugą możliwością jest zatrudnienie księgowej, jednak będzie to generowało zdecydowanie wyższe koszty. Jeżeli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej formy opodatkowania oraz chcesz zlecić to firmie zewnętrznej, sprawdź ofertę biura podatkowego A-Z Podatki. Działają już na rynku wiele lat, dzięki czemu zdobyli uznanie wśród klientów!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas