Materiał Partnera Endeco – Kiedy należy stosować hełm ochronny? 

Endeco – Kiedy należy stosować hełm ochronny? 

W niektórych miejscach pracy ochrona głowy jest nie tylko zalecana, ale wręcz obowiązkowa. Odpowiednie hełmy lub inaczej kaski pozwalają uniknąć groźnych dla zdrowia, a nawet życia urazów. Zaliczane są do środków ochrony indywidualnej i należy je użytkować przede wszystkim w kopalniach, na budowach, ale także w magazynach i w obsłudze niektórych atrakcji turystycznych. Od ponad 30 lat wysokiej jakości hełmów dostarcza firma Endeco. Kiedy konieczne jest ich stosowanie? 

Noszenie hełmów a przepisy prawne

Każdy pracodawca zobowiązany jest do likwidacji bądź, jeśli to niemożliwe, ograniczenia zagrożenia zdrowia i życia pracowników wykonujących swoje obowiązki. Mowa tutaj nie tylko o właściwej organizacji pracy, ale również zapewnieniu niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Akt prawny, który reguluje ich stosowanie to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Do środków ochrony indywidualnej poza hełmami zaliczane są również buty robocze, szelki do prac na wysokościach, karabinki, maseczki jednorazowe i odzież ochronna. 

Do noszenia hełmów zobligowani są pracownicy budowlani wykonujący obowiązki na rusztowaniach lub w ich pobliżu, na mostach, masztach i wieżach, konstrukcjach stalowych, w walcowniach i stalowniach, na rurociągach i stacjach energetycznych, a także w czasie pracy przy wielkich piecach i przy kotłach. Hełm muszą nosić również pracownicy znajdujący się w pobliżu dźwigów i urządzeń podnoszących, wykonujący obowiązki w stoczniach okrętowych, wykopach, szybach i tunelach, jak również w podziemnych wyrobiskach, kopalniach odkrywkowych i pracujący z materiałami wybuchowymi. 

Jak zbudowane są hełmy ochronne? 

Każdy hełm ochronny powinien spełniać normę PN-EN 397 oraz zostać oznaczony numerem normy, nazwą bądź znakiem producenta, rodzajem tworzywa, z jakiego został wykonany, rokiem produkcji, zakresem rozmiarów i numerem identyfikacyjnym. Wysokiej klasy hełmy ochronne dostarcza firma Endeco. W ich ofercie znajdziesz Hełm „Górnik” posiadający konstrukcyjnie wzmocnioną skorupę i regulowaną więźbę. Produkt został wyposażony w pasek podbródkowy, daszek chroniący twarz, rynienkę przeciwdeszczową, otwory wentylacyjne oraz uchwyty do mocowania lampy. Hełm oferowany przez Endeco został dopuszczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem metanu, posiada elektroizolacyjność do 440 V, a zakres temperatur, w których wykazuje odporność, to -200 stopni do aż 500 stopni Celsjusza. Dzięki wadze nieprzekraczającej 350 g jest niezwykle wygodny i nie utrudnia wykonywania obowiązków zawodowych. Hełm od Endeco rekomendowany jest do użycia w hutnictwie, górnictwie, budownictwie oraz energetyce.

Opracowanie:

Endeco sp. z o.o.

Katowice , al. W. Korfantego 76

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas