Materiał Partnera Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Przez ostatnie lata polski rynek pracy uległ dynamicznym zmianom. Wielu rodaków wyjechało za pracą za granicę, a ci, którzy zostali, poszukują godnego zatrudnienia z dodatkowymi benefitami. Młodzież zaś wybiera dość długą ścieżkę kształcenia, decydując się na naukę w liceum, która kontynuowana jest na studiach. W rezultacie brakuje w Polsce fachowców oraz osób, które podjęłyby się pracy w rolnictwie, gastronomii czy budowlance. Tego typu zajęcia nie są jednak straszne pracownikom ze Wschodu, w tym Ukraińcom. Dlaczego warto ich zatrudnić w polskim przedsiębiorstwie?

Pracowitość i dyspozycyjność

Sytuacja ekonomiczna na Ukrainie nie jest najlepsza. Pracownicy otrzymują bardzo niskie wynagrodzenia, mimo swoich wysokich kwalifikacji i dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. W związku z tym coraz więcej Ukraińców decyduje się na przyjazd do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Wielu z nich zostawia w ojczyźnie rodzinę, o którą trzeba przecież dbać także pod względem finansowym. Emigrujący do naszego kraju Ukraińcy są nastawieni na pracę i dobry zarobek. Zmiany po 10-12 godzin dziennie nie stanowią dla nich żadnego problemu. Ponadto postrzegani są przez pracodawców jako bardzo dyspozycyjni podwładni. Nieobecności z powodu choroby lub przyczyn osobistych, zdarzają się bardzo rzadko.

Alternatywa na brak polskiego pracownika

Minęły już czasy, gdy polscy przedsiębiorcy zatrudniali Ukraińców, by obniżyć koszty prowadzenia firmy. Dziś zagraniczni pracownicy opłacani są podobnie, co nasi rodacy. Różnica polega jednak na tym, że Ukraińcy nie wybrzydzają, jeśli chodzi o zajęcia, które mają wykonywać. Podejmują się pracy w rolnictwie, przetwórstwie mięsnym, na magazynach i na produkcji. Nie gardzą też sprzątaniem w domach, segregacją odpadów ani innymi pracami porządkowymi. Wśród Ukraińców spotkamy również dobrze wyszkolonych fachowców – budowlańców, ślusarzy, spawaczy, kucharzy i kierowców zawodowych. Polacy niechętnie decydują się na pracę fizyczną, stąd też ukraińscy pracownicy są dla krajowych przedsiębiorstw doskonałą alternatywą.

Co z pozwoleniem na pracę?

Dla wielu polskich przedsiębiorców istotną przeszkodę w zatrudnianiu pracowników ze Wschodu stanowią formalności. Na szczęście istnieje dobre rozwiązanie tego problemu, a jest nim współpraca z agencją pracy tymczasowej taką jak Future Work. Przedstawiciele agencji pośredniczą między pracodawcą a pracownikami, biorąc na siebie wszystkie kwestie formalne. Dobierają podwładnych odpowiednio do profilu działalności firmy oraz zajmują się wypłatą wynagrodzeń. To dla przedsiębiorcy duża wygoda, ponieważ nie musi on martwić się o rekrutację i rejestrację pracowników. Zyskuje też gwarancję, że skierowana w progi firmy osoba, będzie odpowiednio wykwalifikowana i przeszkolona.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas