Materiał Partnera Dlaczego warto zainwestować w usługi biura rachunkowego?

Dlaczego warto zainwestować w usługi biura rachunkowego?

Bez względu na to, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy zatrudniasz pracowników, musisz zadbać o dokładną ewidencję finansową swojej firmy. Jest to konieczne ze względu na przepisy prawa, rozliczanie się z Urzędem Skarbowym i ZUSem. Jest również niezbędne dla Ciebie jako właściciela, aby śledzić rozwój firmy, móc planować inwestycje i premie. Czy księgowość firmy można prowadzić samemu, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalistów?

Jak mówi ekspert z Kancelarii Księgowo-Podatkowej Abacus:

Współcześnie istnieje wiele internetowych samouczków i platform, na których  przedsiębiorcy mogą nauczyć się prowadzenia księgowości. Widzę, że firmy coraz rzadziej korzystają z takiego rozwiązania, głównie ze względu na zmieniające się praktycznie co roku przepisy. Zawsze radzę przedsiębiorcom, żeby poświęcili swój czas na rozwój firmy, a walkę z biurokracją zostawili specjalistom.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe

Jeżeli zastanawiasz się, czy przekazać prowadzenie rachunków swojej firmy kancelarii księgowo-podatkowej, warto najpierw zapoznać się z możliwościami, jakie daje taka współpraca. Po pierwsze biuro rachunkowe prowadzi ewidencję przychodów i rozchodów. Księga przychodów i rozchodów, w skrócie KPiR, to obowiązkowy dokument w firmie. Na jego postawie ustalany jest dochód podlegający opodatkowaniu w urzędzie skarbowym. W ramach prowadzenia KPiR biuro rachunkowe powinno zająć się również deklaracjami podatkowymi i rocznym rozliczaniem działalności. Kolejnym zakresem prac biura rachunkowego jest obsługa kadrowo płacowa firmy wraz z rozliczeniami ZUS. Dla firm zatrudniających pracowników jest to usługa niezbędna. W jej ramach kancelaria zajmie się prowadzeniem dokumentacji kadrowej, przygotowywaniem niezbędnych umów pracowniczych oraz wypowiedzeń. Prowadzeniem tak ważnych list płac z uwzględnieniem zwolnień lekarskich i urlopów oraz przygotowywaniem rocznych deklaracji podatkowych dla wszystkich pracowników.

Korzyści ze współpracy z biurem rachunkowym

Słynne powiedzenie mówi: „czas to pieniądz” i niewątpliwie warto o nim pamiętać, rozważając sposób prowadzenia księgowości swojej firmy. Decydując się na samodzielne prowadzenie rachunków, należy poświęcić ogrom czasu na zdobycie wiedzy, a następnie na wprowadzanie jej w życie. Comiesięczne rozliczenia z urzędami, prowadzenie ksiąg są nie tylko czasochłonne, ale i męczące. Po wykonaniu bilansu strat i zysków, zorientujesz się, że inwestycja w usługi biura rachunkowego da Ci większy zysk w postaci czasu na rozwój firmy. Największą korzyścią pracy z kancelarią księgową jest spokój ducha i pewność, że rachunki przedsiębiorstwa są prowadzone jak należy. Specjaliści posiadający niezbędne certyfikaty są gwarancją bezpieczeństwa firmy. Dobre biura rachunkowe oferują dyspozycyjność non stop. W razie nagłych zmian w firmie, czy sytuacji prawno-politycznej oraz kontroli jednego z wcześniej wymienionych organów, wsparcie biura rachunkowego potrzebne jest natychmiast.

Podziel się