Artykuł sponsorowany Czym różnią się badania mikroskopowe od makroskopowych?

Czym różnią się badania mikroskopowe od makroskopowych?

Badania mikroskopowe i makroskopowe należą do grupy badań metalograficznych, które polegają na oglądaniu i analizowaniu próbek przy użyciu specjalnych mikroskopów. Badania te pozwalają na obserwację powierzchni i odszukiwaniu ewentualnych nieciągłości badanej próbki. Istnieją jednak różnice pomiędzy badaniami mikroskopowymi a makroskopowymi. Wyjaśniamy, na czym polegają.

Badania mikroskopowe

Badania mikroskopowe służą obserwacji najmniejszych części struktury danego materiału oraz jej analizie ewentualnych nieciągłości. Tego rodzaju badania są prowadzone przy powiększeniach nawet 1800- krotnych, aby uwidocznić detale niemożliwe do zobaczenia okiem nieuzbrojonym. Pozwalają na dokładne określenie morfologii, ilości i wielkości poszczególnych elementów struktury badanego materiału.

Przed przystąpieniem do badań mikroskopowych pobiera się próbkę, czyli kawałek z większej części materiału, a następnie szlifuje się jej powierzchnię. Podczas pobierania próbki należy uważać na to, aby jej nie uszkodzić lub w znaczny sposób nie naruszyć struktury powierzchni. Badania można przeprowadzić, dzięki zastosowaniu odpowiedniego odczynnika.

O badaniach metalograficznych wypowiada się specjalista z firmy METROTEST Sp. z o.o.: Dzięki różnym rodzajom badań można obserwować i analizować wiele próbek. Konkretny podział na badania mikroskopowe i makroskopowe zdecydowanie uporządkowuje system pracy. Badania są przeprowadzane przy użyciu wysokiej jakości mikroskopów przez doświadczonych specjalistów, pracujących w laboratoriach.

Badania makroskopowe

Badania makroskopowe polegają na analizie próbek przy zastosowaniu oka nieuzbrojonego lub powiększeń, które nie przekraczają 30- krotności. Oznacza to, że badane próbki są znacznie większe niż w przypadku badań mikroskopowych.

Zadaniem badań mikroskopowych jest zaobserwowanie przerw w ciągłości struktury próbki, do których należą między innymi pęknięcia i rysy. Ich celem jest również analiza tych nieciągłości, a także określenie zanieczyszczeń i charakteru struktury. W przypadku tego rodzaju badań wszystkie badane elementy powinny być uwidocznione na powierzchni próbki.

Badania makroskopowe pozwalają ocenić jakość próbek, które mogą być częściami maszyn, produktów ostatecznych lub półproduktów. Ma to szczególne znaczenie na przykład podczas badania części turbin, które przy niejednorodnej strukturze mogą się odkształcać podczas pracy i wpływać niekorzystnie na działanie pojazdów.

Gdzie przeprowadza się badania metalograficzne?

Wszystkie badania metalograficzne przeprowadzane są w laboratorium wyposażonym w niezbędny sprzęt badawczy wysokiej jakości. Najczęściej stosowanymi urządzeniami są mikroskopy, które pozwalają na analizę próbek w świetle ulegającym odbiciu od jej powierzchniowej warstwy. W mikroskopach tych nie stosuje się dodatkowego światła, ponieważ badane próbki nie przepuszczają jego wiązek.

Laboratoria badawcze są prężnie działającymi zakładami, które realizują wszystkie zlecenia na wysokim poziomie. Każde badanie jest zakończone szczegółową dokumentacją, która zawiera wszystkie niezbędne fotografie z przeprowadzonych analiz.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas