Artykuł sponsorowany Czym różni się biegły rewident od księgowego?

Czym różni się biegły rewident od księgowego?

Każdy, kto decyduje się na prowadzenie własnego biznesu, musi liczyć się z koniecznością odprowadzania podatków. Rozliczenia z fiskusem opierają się na prowadzeniu ksiąg handlowych, ksiąg przychodów i rozchodów bądź innych form dostępnych w ramach małej księgowości. Większość przedsiębiorców każdego dnia korzysta z pomocy księgowego, ale tylko część z nich podejmuje współpracę z biegłym rewidentem. Co odróżnia od siebie te dwa zawody?

Jaka jest różnica między księgowym a biegłym rewidentem?

Osoby niezwiązane z rachunkowością często używają zamiennie określeń „księgowy” i „biegły rewident”. To błąd, bo choć przedstawiciele obu tych zawodów działają w branży finansowej, mają zupełnie inne uprawnienia i kwalifikacje. Biegły rewident jest osobą zaufania publicznego. Aby móc posługiwać się takim tytułem, należy być członkiem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Wymaga to ukończenia studiów wyższych z dziedziny rachunkowości, uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego i doświadczenia, które nabywa się poprzez praktykę zawodową. Z kolei księgowym może zostać osoba po technikum. Studia wyższe nie są wymagane do pracy w tym zawodzie. Zadaniem rachmistrza jest prowadzenie księgowości i rozliczeń podatkowych.



Czym dokładnie zajmuje się biegły rewident?

Mówiąc w dużym skrócie, można powiedzieć, że biegły rewident nadzoruje pracę księgowego. Do jego obowiązków należy:

  • przygotowywanie ekspertyz i opinii ekonomiczno-finansowych,
  • doradztwo podatkowe,
  • prowadzenie audytów projektów i programów unijnych,
  • badanie sprawozdań założycieli spółek komandytowo-akcyjnych,
  • badanie planów przekształceń spółek,
  • prowadzenie postępowań likwidacyjnych i upadłościowych,
  • prowadzenie szkoleń z zakresu rachunkowości,
  • badanie sprawozdań finansowych.

Część kancelarii biegłych rewidentów, takich jak np. Janusz Katafiasz Biuro Biegłego Rewidenta świadczy również usługi rachunkowe dla swoich klientów. Warto dodać, że specjalistę z tej branży obowiązuje tajemnica zawodowa.

Biegły rewident jako „uzdrowiciel biznesu”

Biegły rewident audytujący daną firmę często postrzegany jest przez przedsiębiorców jako „zło konieczne”. Mało kto pamięta o tym, że specjalista może doradzić w niemalże wszystkich kwestiach dotyczących ekonomiki firmy, podatków czy planowania kolejnych celów biznesowych. Badanie sprawozdania finansowego nie musi być głównym i jedynym zadaniem biegłego rewidenta w firmie. Korzystając z jego wiedzy i doświadczenia, można zapobiec wielu problemom natury finansowej oraz wspomóc rozwój swojego przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas