Artykuł sponsorowany Czym jest mała księgowość?

Czym jest mała księgowość?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdej firmy – od wielkich przedsiębiorstw, zatrudniających setki pracowników, po jednoosobowe działalności gospodarcze. Małe i średnie firmy mogą prowadzić swoją księgowość w formie uproszczonej, opartej z reguły o dane z Księgi Przychodów i Rozchodów. To właśnie tę formę księgowości powszechnie nazywa się małą księgowością.

Na czym polega mała księgowość?

W momencie rejestracji swojej działalności gospodarczej przedsiębiorca powinien zdecydować, na jakich zasadach będzie rozliczał swoje podatki. Małe i średnie firmy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 1,2 miliona euro mogą wybrać małą księgowość prowadzoną na zasadach ogólnych. Jest znacznie mniej skomplikowana niż księgowość pełna, a ponadto znacznie od niej tańsza, jeśli zadanie prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów zostało zlecone zewnętrznemu biuru rachunkowemu. W KPiR zapisywane są wszelkie zmiany w statusie finansowym firmy, czyli przychody i wydatki. Na podstawie tych danych wyliczana jest wysokość podatku dochodowego.

Inne formy rozliczania podatków

Księga Przychodów i Rozchodów jest najpopularniejszą metodą prowadzenia małej księgowości, lecz nie jedyną. Poza nią istnieje również tzw. karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany. Pierwsza z metod polega na odprowadzaniu podatku o stałej wysokości, nieuzależnionego od dochodów przedsiębiorstwa. Wysokość tego podatku ustalana jest na podstawie liczby zatrudnionych pracowników, liczby osób żyjących w miejscowości, w której prowadzona jest działalność oraz rodzaju świadczonych usług. Korzystać z niej mogą jednak jedynie przedsiębiorstwa świadczące pewne konkretne usługi dla ogółu ludności, zatrudniające niewielu pracowników. Ryczałt ewidencjonowany z kolei jest metodą, w której jedyną braną pod uwagę przy wyliczaniu kwoty podatku wartością, jest wysokość przychodu.

Prowadzenie małej księgowości nie jest zadaniem trudnym, jednak wymaga czasu oraz dużej rzetelności – popełnienie małego błędu lub niedotrzymanie terminów rozliczania podatków i składek może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Aby uniknąć takich sytuacji warto zdecydować się na skorzystanie z usług licencjonowanej firmy rachunkowej, takiej jak warszawskie Biuro Księgowe Liczydło, które już od 2000 roku z powodzeniem obsługuje klientów krajowych i zagranicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas