Artykuł sponsorowany Czym jest leasing operacyjny i kiedy się on opłaca?

Czym jest leasing operacyjny i kiedy się on opłaca?

Prowadzenie innowacyjnych przedsiębiorstw, które spełnią oczekiwania klientów, a także sprostają wyzwaniom konkurencyjnego rynku, wiąże się z koniecznością inwestowania przedsiębiorców w nowoczesne technologie. Dla niektórych firm są to najnowsze pojazdy dostawcze, a dla innych funkcjonalne wyposażenie biurowe, laboratoryjne czy produkcyjne. Środki trwałe, bo o nich mowa, nie należą jednak do najtańszych. Obecnie przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z różnego rodzaju kredytów, pożyczek i dofinansowań. Polecanym sposobem finansowania pojazdów, urządzeń, a nawet nieruchomości jest też leasing operacyjny.

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to najczęściej wybierany typ leasingu wśród przedsiębiorców. Według statystyk ośrodków badających rynek finansowy w Polsce nawet 80% leasingobiorców wybiera właśnie leasing operacyjny. Służy on bowiem do szybkiego, prostego i bezproblemowego zakupu różnego rodzaju środków trwałych w firmie, od pojazdów począwszy, na wyposażeniu biurowców, hal magazynowych, laboratoriów oraz zakładów produkcyjnych kończąc.

Działanie leasingu operacyjnego jest bardzo klarowne. Polega on bowiem na przekazaniu przez leasingodawcę prawa do użytkowania danego przedmiotu (składniku majątku trwałego) leasingobiorcy, który zobowiązuje się do uiszczania ustalonych rat leasingowych. Podkreślić przy tym warto, że czas trwania umowy leasingu operacyjnego jest zazwyczaj krótszy niż okres pełnej amortyzacji przedmiotu leasingu. Oznacza to, że leasingobiorca eksploatuje linię produkcyjną, komputery czy pojazd przez określony czas – zazwyczaj od 12 do 60 miesięcy – z możliwością późniejszego wykupu lub zamiany.

W leasingu operacyjnym wykup nie jest jednak konieczny, do czego dochodzi w mniej opłacalnym – również pod kątem podatkowym – leasingu finansowym.

Korzyści stosowania leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny jest niebywale opłacalny dla firm, zarówno tych, które dysponują olbrzymim majątkiem, jak i dla przedsiębiorstw, które upatrują w leasingu możliwości rozwoju. Korzyścią dla każdego przedsiębiorcy jest zatem to, że opłata wstępna, każda rata, a nawet wydatki dotyczące eksploatacji przedmiotu leasingu stanowią koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu firma może zoptymalizować swoje podatki i upłynnić swój budżet.

Dużą zaletą leasingów operacyjnych jest również to, że na rynku działa wielu leasingodawców. Specjalizują się oni w oferowaniu leasingów nieruchomościowych, samochodowych, a także tych dotyczących maszyn budowlanych, sprzętów specjalistycznych, wyposażenia laboratoryjnego czy biurowego. Każdy przedsiębiorca może znaleźć coś dla siebie, a leasingi chętnie udzielane są nawet nowym działalnościom.

Warto wspomnieć też o elastycznych warunkach leasingu operacyjnego. Dobry leasingodawca za niewielką opłatę umożliwi np. przewalutowanie umowy leasingu, przygotowanie cesji leasingu, zmianę ubezpieczyciela czy zmianę terminów płatności rat w czasie trwania umowy leasingu.

Leasing operacyjny na miarę możliwości przedsiębiorstwa

By leasing operacyjny okazał się przedsiębiorstwu pomocny, warunki jego umowy muszą być dobrze dopasowane do możliwości oraz potrzeb przedsiębiorcy. Dzisiaj poleca się zatem korzystać z pomocy agencji finansowych i biur rachunkowych takich jak ASK CONSULTING GROUP, które pomagają znaleźć leasingodawcę oraz przygotować korzystny leasing. To właśnie takie podmioty gwarantują bardzo proste i szybkie procedury, a także możliwość finansowania już od pierwszych dni działalności firmy. Dlaczego jeszcze warto korzystać z pomocy specjalistów z agencji finansowych i biur rachunkowych?

Eksperci od leasingów pomogą zoptymalizować podatki firmie. W ich ręce można powierzyć m.in. prowadzenie ważnej dla odpisów amortyzacyjnych ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas