Artykuł sponsorowany Czym jest informacja niejawna?

Czym jest informacja niejawna?

Definicję informacji niejawnej w pełni prezentuje ustawa o ochronie informacji niejawnych. Zgodnie z jej zapisami, informacja niejawna to taka, której nieuprawnione ujawnienie mogłoby skutkować szkodą dla kraju lub byłoby dla kraju niekorzystne. Dostęp do informacji niejawnych mogą mieć jedynie osoby, które są odpowiednio sprawdzone i dają rękojmię zachowania tajemnicy. Oznacza to, że są zdolne chronić te informacje przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

Klauzule tajności informacji niejawnych

Dokumentom zawierającym informacje niejawne nadaje się cztery klauzule tajności.  Zgodnie z powyższym dokumenty dzieli się na:

  • ściśle tajne – ujawnienie informacji w nich zawartych może skutkować bardzo poważną szkodą dla RP, w tym zagrożeniem niepodległości i suwerenności państwa,
  • tajne – ujawnienie informacji w nich zawartych może skutkować poważną szkodą dla RP, w tym pogorszeniem stosunków z innymi krajami,
  • poufne – ujawnienie informacji w nich zawartych może skutkować szkodą dla RP, w tym utrudniać prowadzenie polityki zagranicznej,
  • zastrzeżone – ujawnienie informacji w nich zawartych może mieć skutkować szkodą dla wykonywania władzy publicznej m.in. w zakresie realizacji polityki zagranicznej, obrony narodowej czy bezpieczeństwa publicznego.

Jak uzyskać dostęp do informacji niejawnych?

W celu uzyskania dostępu do informacji niejawnych należy:

  • otrzymać zgodę szefa bądź kierownika jednostki wyższego rzędu,
  • udzielić rękojmi zachowania tajemnicy informacji niejawnych, czyli poświadczyć bezpieczeństwo informacji niejawnych przez nieuprawnionym ujawnieniem,
  • odbyć specjalne szkolenia,
  • przejść przez weryfikację organów uprawnionych do ochrony danych niejawnych, czyli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego zajmują się również wystawianiem certyfikatów bezpieczeństwa dla urządzeń, których przeznaczeniem jest ochrona dokumentów zawierających informacje niejawne. To m.in. szafy metalowe dostępne w wielu rozmiarach i wielu klasach zabezpieczeń. Mogą chronić dokumenty znajdujące się w instytucjach rządowych, jak i w przedsiębiorstwach, które potrzebują specjalnego miejsca do przechowywania akt osobowych pracowników – mówi nasz rozmówca ze sklepu Konsmetal24.pl.

Charakterystyka szaf do przechowywania dokumentów poufnych

Szafy do przechowywania dokumentów poufnych są wykonane zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi normami. Mogą być zamykane zamkiem kluczowym, szyfrowym lub elektronicznym, możliwe jest również zamontowanie dodatkowego zamka utrudniającego włamanie się do szaf.

Komponenty i szczegółowe wyposażenie szaf do przechowywania dokumentów mogą być dostosowane do potrzeb klienta. Możliwe jest zaopatrzenie szaf w dodatkowe skrytki, półki i uchwyty, w tym uchwyty na broń. W celu spersonalizowania zamówienia należy skontaktować się z firmą Konsmetal24.pl i doprecyzować parametry wybranych szaf.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas