Artykuł sponsorowany Czym jest certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy AEO i kto go może uzyskać?

Czym jest certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy AEO i kto go może uzyskać?

AEO, czyli Authorized Economics Operator, oznacza upoważnionego lub zaufanego przedsiębiorcę. Taki status pozwala podmiotom gospodarczym przejść niezbędne procedury celne. Zezwolenie to wydawane w wybranym państwie Unii Europejskiej jest następnie uznawane w pozostałych państwach członkowskich. Przedsiębiorca, któremu przyznano status AOE jest postrzegany przez inne podmioty gospodarcze jako wiarygodny partner handlowy.

Co daje certyfikat AEO?

Uzyskanie statusu AEO niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niemu przedsiębiorca może przede wszystkim podlegać mniejszej liczbie kontroli dokumentacji. Po uzyskaniu tego statusu jest on również traktowany priorytetowo podczas kontroli i w trakcie wyboru miejsca jej przeprowadzania. Podmioty, którym nadano AEO, mają dodatkowe uprawnienia przyznane przez Polską Służbę Celną.

Certyfikat AEO podmioty uzyskują dożywotnio. Warto się o niego postarać, jeśli w ramach prowadzonej działalności importuje się towary spoza obszaru Unii Europejskiej. Jest on przyznawany na wniosek przedsiębiorcy, który ten powinien złożyć do właściwego organu celnego. Zasady obowiązujące podczas składania i przyznawania statusu są w szczegóły sposób wskazane w regulacjach z zakresu prawa celnego, tak unijnego jak i krajowego.

Kto może uzyskać status AEO?

Status AEO może być nadany każdemu przedsiębiorcy, który posiada siedzibę na obszarze celnym Unii Europejskiej i który zajmuje się importem. Jak wskazują specjaliści Agencji celnej Transconsult Poland, przedsiębiorca może uzyskać status:

  • upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń celnych,
  • upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony,
  • upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń oraz bezpieczeństwa i ochrony.

Uzyskanie certyfikatu wymaga złożenia przez przedsiębiorcę odpowiedniego wniosku do organu celnego. Musi on jednak spełnić pewne warunki, mianowicie:

  • nie może być karany,
  • jego firma musi być stabilna finansowo,
  • pracownicy muszą cechować się wysokimi kompetencjami i kwalifikacjami zawodowymi,
  • musi udowodnić, że spełnia wszelkie kryteria bezpieczeństwa oraz ochrony w obszarze kontroli dostępu, procesów logistycznych i procesów związanych z postępowaniem z konkretnymi rodzajami towarów.

Warto pamiętać, że przed wydaniem certyfikatu organy celne sprawdzają, czy przedsiębiorca spełnia niezbędne kryteria. W tym celu mogą zbadać dokumentację, dokonać niezbędnych oględzin pomieszczeń i obiektów. Mogą również sprawdzać wypłacalność wnioskodawcy oraz dokonać oceny bezpieczeństwa stosowanych systemów teleinformatycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas