Materiał Partnera Czy właściciele kantorów muszą korzystać z kas fiskalnych?

Czy właściciele kantorów muszą korzystać z kas fiskalnych?

Przez pewien czas w Polsce kasy fiskalne kojarzono głównie ze sklepami prowadzącymi sprzedaż. Od kilku lat jednak rząd rozpoczął wprowadzanie w życie zmian, w związku z którymi coraz więcej punktów usługowych czy innych przedsiębiorstw musi rejestrować swoje przychody za pomocą kasy fiskalnej. Ustawodawca uzasadnia te zmiany koniecznością uszczelniania systemu podatkowego w naszym kraju. Czy dotyczą one także punktów wymiany walut, czyli kantorów? Sprawdźmy.

Kasy fiskalne w kantorach – podstawa prawna

Najważniejszą podstawą prawną w kwestii konieczności wprowadzenia kas fiskalnych do kantorów jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Choć w nazwie rozporządzenia mowa jest o zwolnieniach z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, wymieniono w nim przypadki, w których zwolnienie takie nie będzie zastosowane. Do tych wyjątków zaliczono między innymi usługi wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (tzw. SKOK-i). Oznacza to więc, że od roku 2018 kantory wymiany walut i inne podmioty świadczące tego typu usługi (oprócz banków i SKOK-ów) są zobowiązane do zainstalowania kasy rejestrującej. Od tej pory każdy kantor ma obowiązek wydawać paragon fiskalny klientowi, który zakupił konkretną walutę.

Jaką kasę fiskalną do kantoru wybrać?

W 2018 roku, kiedy wprowadzono konieczność zakupienia kas fiskalnych przez właścicieli kantorów, wybór urządzeń rejestrujących dla tej konkretnej branży był niewielki. Było to spowodowane faktem, że kantory wymiany walut często rejestrują transakcje nawet do 4 miejsc po przecinku, natomiast większość kas fiskalnych uwzględniała tylko 2 pozycje po przecinku. Dziś na szczęście wybór urządzeń w tej kwestii jest o wiele szerszy, a większość producentów kas fiskalnych uwzględnia tę konieczność wynikającą ze specyfiki kantorów. Sprzedażą kas fiskalnych zajmuje się np. firma TaniaKasa. Ważne jest, by postawić na kasę prostą w obsłudze, która nie będzie zbyt skomplikowana dla pracowników, a równocześnie będzie wydawać paragony czytelne dla klienta – na przykład takie zawierające informację o kursie, po którym wymieniona została waluta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas