Materiał Partnera Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?

Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?

Kadry i płace to jeden z najważniejszych działów w każdej firmie, który bezpośrednio odpowiada za jej prawidłowe oraz sprawne funkcjonowanie. Zajmuje się przyjmowaniem i zwalnianiem pracowników, a także wszelkimi formalnościami związanymi z ich zatrudnieniem. Możliwe są różne sposoby prowadzenia tego działu. Jednym z nich jest skorzystanie z obsługi kadrowo-płacowej świadczonej przez profesjonalne biuro rachunkowe. Na czym polegają takie usługi?

Usługi kadrowe dla małych i dużych firm

Każda firma, która zatrudnia pracowników, musi zajmować się formalnościami kadrowymi. O ile w niewielkich firma, gdzie pracuje zaledwie kilka osób, dokumentację może samodzielnie poprowadzić właściciel, tak w przypadku firm średnich i dużych jest to raczej niemożliwe. Zarządzanie kadrami jest dość czasochłonne oraz wymaga rzetelności, dlatego przedsiębiorcy, aby mieć czas na zajęcie się rozwojem firmy, zazwyczaj zatrudniają do tego profesjonalistów. Doświadczony księgowy w ramach obsługi kadrowej zajmie się m.in.:

  • przygotowywaniem dokumentów dla pracowników, np. umów o pracę lub wypowiedzeń umowy,
  • archiwizowaniem akt pracowników,
  • rozliczaniem czasu pracy,
  • rozliczaniem urlopów, delegacji, zwolnień lekarskich itp.,
  • zgłaszanie pracowników do ZUS-u.

Do obowiązków firm świadczących obsługę kadrowo-płacową należy również kontrolowanie aktualności badań lekarskich i szkoleń BHP pracowników. Ponadto zajmują się wystawianiem świadectw pracy oraz innych dokumentów dotyczących zatrudnienia.

Obsługa płacowa – na czym polega?

Obsługa płacowa to jak sama nazwa wskazuje zajmowanie się kwestiami finansowymi pracowników. W praktyce oznacza to przede wszystkim szeroko pojęte rozliczanie wynagrodzeń. Księgowy nalicza i planuje wypłaty pracowników, przygotowuje listę płac i paski wypłat, nalicza zasiłki oraz zajmuje się rozliczeniem należności ​​ZUS, US i PFRON. Oprócz tego przygotowuje sprawozdania finansowe oraz co najważniejsze – sporządza rozliczenia podatkowe.

Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu kadrowo-płacowego?

Stworzenie nowego stanowiska pracy dla przedsiębiorcy jest jednoznaczne z dodatkowymi kosztami utrzymania kolejnego pracownika. Właśnie dlatego tak popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z firm takich jak Biuro rachunkowe Jacka Zembatego, które oferuje usługi outsourcingu kadrowo-płacowego. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu. Wybierając sprawdzone i rzetelne biuro przedsiębiorca ma pewność, że korzysta z usług specjalistów w swoim fachu, którzy na bieżąco aktualizują oraz poszerzają swoją wiedzę.

Opracowanie:

Jacek Zembaty Biuro rachunkowe

Bolesławiec , Piaskowa 13

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas