
Co najczęściej wykonuje się z porcelany laboratoryjnej?
Biuro i firmaPodczas przeprowadzania analiz rozmaitych substancji, a także eksperymentów – również tych na zajęciach chemii w szkołach – wykorzystuje się m.in. porcelanę laboratoryjną. Elementy tego typu muszą być wykonane w odpowiedni sposób, by były odporne przede wszystkim na nagłe i spore zmiany temperatury. Opisywane wyroby są dostępne w wielu wariantach. Sprawdź, jakie z nich są najpopularniejsze!
Naczynia z porcelany laboratoryjnej – co się do nich zalicza?
Do przechowywania materiałów chemicznych, ich transportowania czy łączenia w celu uzyskania pożądanych reakcji, używa się przedmiotów użytkowych umożliwiających takie czynności. Mowa o naczyniach, które przygotowuje się m.in. ze specjalnej porcelany laboratoryjnej. Jednym z najważniejszych jest moździerz. Można w nim rozdrabniać oraz ucierać rozmaite substancje. W specjalnych miskach wykonuje się natomiast wyżarzanie. Takie produkty są dostępne w wariancie głębokim lub płytkim, niskim i wysokim, a także z wylewem bądź bez niego.
Wyroby określane jako porcelana laboratoryjna to również tygle. Praży się w nich osady oraz roztwarza niewielkie ilości głównie substancji stałych. Do odparowywania cieczy służy natomiast parownica, która również jest kluczowa m.in. w kontekście przeprowadzania eksperymentów chemicznych czy analiz. Najwięcej reakcji wykonuje się z kolei w zlewkach. Podobnie jak wymienione wcześniej produkty, również i one zaliczają się do naczyń przygotowanych z porcelany laboratoryjnej.
Jakie przybory i narzędzia wykonuje się z porcelany laboratoryjnej?
Asortyment wyrobów z opisywanego materiału zawierającego spore ilości glinki to także szereg elementów pomocniczych. W ten sposób określa się m.in. wkładki porcelanowe do eksykatora. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na właściwości pod kątem odporności na działanie kwasów, roztworów zasadowych oraz gorącej wody. Wysoką skuteczność w tym zakresie gwarantują tego typu produkty dostępne w hurtowni SLINAP, która dystrybuuje wkładki i innego rodzaju porcelanę laboratoryjną sprawdzonych marek – krajowych i zagranicznych.
Do wspomnianego już moździerza należy dokupić odpowiedni tłuczek. Jest on jednym z istotniejszych przyborów chemicznych, podobnie jak pokrywy do tygli oraz płytki porcelanowe z wgłębieniami o określonym kształcie. Asortyment specjalistycznych sklepów sprzedających narzędzia do pracy z chemikaliami obejmuje też łyżki, łódeczki i łopatki w wielu wariantach. Takie przybory również zaliczane się do porcelany laboratoryjnej. Przydają się one m.in. podczas kontrolowanego przeprowadzania procesu spalania określonych substancji.