Materiał Partnera BHP pracy przy komputerze

BHP pracy przy komputerze

Wiele osób błędnie zakłada, że pracy przy komputerze nie dotyczą żadne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W końcu to przyjemna i niezbyt ciężka praca na siedząco. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej! Praca przy komputerze także ma pewno zasady BHP, których należy się trzymać. Ignorowanie zaleceń może skończyć się bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi! Zobacz, co przepisy BHP mówią o pracy przed komputerem!

Podstawowe obowiązki pracodawcy

Kiedy pracujesz przy biurku, a twoim narzędziem pracy jest komputer, twój pracodawca musi zapewnić ci komfortowe warunki. Jak mówią nam   z firmy Awama BHP, przepisy dotyczące BHP jasno określają, jak powinno wyglądać stanowisko pracy. Musi one spełniać wiele warunków.

Rozmiary. Stanowisko powinno być na tyle przestronne, że korzystanie z niego nie sprawia żadnych problemów. W końcu wszystkie jego elementy są obsługiwane ręcznie i powinny być w zasięgu ręki. Dodatkowo, na każdego pracownika powinny przypadać około dwa metry kwadratowe podłogi.

Odległość między elementami. W przepisach BHP określono, że monitory powinny być ustawione od siebie w odległości 60 cm, a odległość od brzegu stołu do klawiatury powinna wynosić 10 cm.

Okulary korekcyjne. Twój wzrok pogorszył się w związku z ciągła pracą przed komputerem? Pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów nowych okularów dla ciebie! Jedynym warunkiem zwrotu kosztów jest udanie się do lekarza medycyny pracy na badanie. Każdy pracodawca może ustalić górny limit kwoty, warto więc dowiedzieć się dokładnie w swojej firmie, jaka jest górna kwota dopłaty do okularów.

Dodatkowa przerwa za pracę przy komputerze

Czy wiesz o tym, że za pracę przy komputerze należy ci się dodatkowa przerwa? Mało który pracownik jest tego świadomy. Przerwa ta wynosi pięć minut i jest przyznawana za każdą godzinę pracy przed ekranem komputera. Jest jednak kilka zasad korzystania z niej, które koniecznie musisz poznać. Szkolenie BHP rozwieje wszelkie wątpliwości.

Przerwa od pracy przy komputerze jest twoim prawem, ale nie obowiązkiem - jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie musisz z niej korzystać. Mimo wszystko zalecamy wykorzystać ten czas na rozruszanie się i odpoczynek od ekranu na kilka chwil. Przerwa ta jest wliczana w czas pracy, ale nie można jej sumować. Co to znaczy? Jeśli nie wykorzystasz swoich pięciu minut przerwy, to nie można po kolejnej godzinie skumulować jej z kolejną przerwą.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawa, dzięki której możesz czuć się bezpiecznie i reagować odpowiednio w sytuacjach zagrożenia.

Opracowanie:

Awama BHP sp. z o.o.

Warszawa , Aleje Jerozolimskie 133 lok. 133

Podziel się