Artykuł sponsorowany Bezpieczne przechowywanie poszczególnych odczynników chemicznych – jak to prawidłowo robić?

Bezpieczne przechowywanie poszczególnych odczynników chemicznych – jak to prawidłowo robić?

Odczynniki chemiczne są obecne w wielu dziedzinach życia. Używa się ich nie tylko w profesjonalnych laboratoriach medycznych czy pracowniach chemicznych, ale również w szkołach czy w domach do osobistych eksperymentów i badań. W zależności od właściwości każda substancja powinna być przechowywana w odpowiedni oraz bezpieczny dla zdrowia i życia sposób. 

Gdzie znajdziemy odczynniki chemiczne?

Odczynniki chemiczne są niezbędne do wielu badań, zwłaszcza w laboratoriach medycznych i weterynaryjnych. Można je zakupić między innymi w PHU. Sprzęt i odczynniki. Każda substancja powinna być przechowywana w taki sposób, aby zachowała wszystkie swoje właściwości i nie stwarzała zagrożenia życia i zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych skupisk ludzi np. w szkołach czy laboratoriach uczelnianych. Istotna w przypadku zakupu odczynników jest umiejętność czytania oznaczeń na opakowaniach, które zawsze zaznaczają sposób przechowywania oraz wszystkie cechy mogące stwarzać niebezpieczeństwo.

Substancje wrażliwe na wilgoć

Substancje wrażliwe na dużą wilgotność to między innymi lit, potas, sód, wodorki metali oraz wodorotlenki metali alkalicznych. Do ich przechowywania najlepiej sprawdzą się eksykatory, zwykłe lub próżniowe, do których bezwzględnie należy wkładać raz otwarte opakowanie. Wymienione substancje nie tylko w kontakcie z wodą tracą swoje właściwości, ale również mogą wydzielać szkodliwe gazy.

Odczynniki ulegające utlenieniu

Wszystkie składniki, które mogą wchodzić w reakcję z powietrzem atmosferycznym, powinno się przechowywać w jak najbardziej szczelnych pojemnikach lub butelkach. Najlepiej zastosować podwójne zabezpieczenie. Przykładem może być anilina oraz fenole.

Odczynniki wrażliwe na temperaturę

Substancje wrażliwe na temperaturę to nie tylko te, które powinniśmy przechowywać w lodówce, ale również wszystkie składniki łatwopalne oraz wybuchowe. W grupie tej znajdują się takie odczynniki, jak:

  • enzymy i koenzymy
  • kwas mrówkowy
  • kwas bromooctowy
  • dicykloheksylokarbodiimid
  • materiały wybuchowe
  • ciekłe i sprężone gazy
  • substancje łatwopalne

Na opakowaniu każdego odczynnika powinien znajdować się zakres temperatur optymalny do zachowania wszystkich właściwości oraz zapewnienia bezpieczeństwa stosowania.

Substancje tworzące intensywne opary

Szczególną uwagę należy zwracać na odczynniki, które tuż po otwarciu mogą wydzielać szkodliwe opary. Powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach i otwierane wyłącznie pod wyciągami. Ich opakowania nie mogą być uszkodzone ani mocno wyeksploatowane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas