Materiał Partnera Audyt podatkowy w firmie. Kiedy i dlaczego warto go przeprowadzić?

Audyt podatkowy w firmie. Kiedy i dlaczego warto go przeprowadzić?

Audyt podatkowy jest jednym z rodzajów kontroli przeprowadzanych w firmie. Polega on na dokładnym sprawdzeniu prawidłowości rozliczeń podatkowych. Dzięki audytowi możliwe jest także zdiagnozowanie oraz wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości i ewentualnego ryzyka podatkowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przeprowadzenie audytu daje możliwość na zorientowanie się, czy treść przepisów podatkowych jest poprawnie realizowana. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, podatnik otrzyma dokładne wytyczne, które umożliwią naprawienie dotychczasowych błędów. Dlaczego warto przeprowadzać audyt podatkowy w firmie?

Przeprowadzenie audytu – korzyści

Audyt podatkowy przeprowadzony przez zewnętrzną firmę pozwala na obiektywną i bardzo dokładną oraz rzetelną ocenę działalności przedsiębiorstwa. Umożliwia także wskazanie nieprawidłowości i błędów, o których istnieniu firma może nie mieć pojęcia. Audytor wyda profesjonalną opinię dotyczącą przeprowadzonej kontroli oraz wskaże podatkowe obszary, w których konieczne jest poprawienie funkcjonowania danej jednostki.

Dodatkowo, audyt wskaże sposoby, dzięki którym bieżące rozliczanie podatków w firmie będzie dużo sprawniejsze i dokładniejsze. Przeprowadzenie audytu pozwoli również skorygować deklaracje podatkowe, zanim sprawdzi je Urząd Skarbowy.

Jak przebiega przeprowadzanie audytu?

Współpraca z audytorem powinna rozpocząć się od podpisania stosownej umowy na tyle wcześnie, aby audytor miał możliwość wzięcia udziału w inwentaryzacji.

Jak mówi specjalista z Kancelarii Doradcy Podatkowego MCN: Firma musi przygotować przed audytem wszelkie niezbędne dokumenty, które są odpowiednio zaktualizowane. Audyt dzieli się zwykle na dwie części. Jest to badanie wstępne przeprowadzane w ostatnim kwartale roku obrotowego oraz badanie właściwe, które odbywa się po dniu bilansowym. Niezwykle ważnym elementem przeprowadzania audytu jest współpraca biegłego z osobami zatrudnionymi w danej firmie. Audyt kończy się wydaniem raportu oraz opinii z przeprowadzonego badania.

Kiedy przeprowadzić audyt podatkowy?

Jeżeli nie przeprowadzało się jeszcze audytu podatkowego w firmie, najlepiej zdecydować się na to jak najszybciej. Pozwoli to na zoptymalizowanie sytuacji podatkowej danej firmy oraz na uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności w najbliższej przyszłości. Cena samego audytu jest niewygórowana. Jego przeprowadzenie jest bardziej opłacalne niż poniesienie kary lub grzywny za jakiekolwiek nieprawidłowości podczas późniejszych kontroli.

Przeprowadzenie audytu podatkowego w firmie da gwarancję prawnego bezpieczeństwa oraz możliwość prowadzenia działalności bez najmniejszych obaw o wydanie negatywnej opinii przez Urząd Skarbowy. Warto jest go przeprowadzić także w celu usprawnienia funkcjonowania danych jednostek w firmie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas