Materiał Partnera Audyt energetyczny, co to tak naprawdę jest?

Audyt energetyczny, co to tak naprawdę jest?

Gospodarka cieplna budynku, ściśle związana z naszym komfortem, od zawsze jest elementem spędzającym sen z powiek każdego właściciela domu jednorodzinnego. Rzecz jasna, najważniejszym aspektem jest aspekt ekonomiczny, szczególnie podczas sezonu grzewczego, kiedy to rachunki za paliwo zużyte na potrzeby centralnego ogrzewania stanowią dużą część naszego ogólnego budżetu. W takich wypadkach, często decydujemy się na termomodernizację budynku. Aby sprawdzić, czy taka inwestycja nam się zwróci, ile zaoszczędzimy itd. odpowie nam audyt energetyczny.

Audyt – co to jest?

Audyt energetyczny składa się ze wskazówek dotyczących termomodernizacji budynku (działania mające na celu zmniejszenie zużycia oraz strat energii do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody, co wiąże się bezpośrednio z niższymi kosztami. Audyt jest niezbędny, gdyż mimo znajomości ogólnych zasad termomodernizacji, każdy budynek ma inną specyfikację. Są inaczej usytuowane w terenie, różnią się wielkościami, kształtami, rodzajem zastosowanych materiałów itd. Dlatego też istnieje potrzeba zbadania każdego budynku przeznaczonego pod termomodernizację, aby być w stanie dobrać najlepszy sposób jej przeprowadzenia. 

Co powinien zawierać audyt?

Po pierwsze, należy sprawdzić stan techniczny budynku oraz jakie są koszta energii. Następnie co należałoby zmodernizować lub kompletnie zmienić, aby poprawić stan budynku i zmniejszyć koszty eksploatacyjne, ustalić najlepsze rozwiązania techniczne jak i koszty całej modernizacji, oraz ile zaoszczędzimy. Na końcu zostaje wycena, czyli ile będziemy musieli zainwestować własnych środków, analiza, czy przysługują nam jakiegoś rodzaju pomoce finansowe (pomoc państwowa, programy NFOŚiGW, samorządowe) itd. Aby taki audyt był wiarygodny, dobrym pomysłem wydaje się być zatrudnienie firmy o dużym doświadczeniu w branży, jak na przykład Alfarem.

Dla kogo?

Audyt głównie przeznaczony jest dla właścicieli budynków. Dostarcza on informacji co powinno być zrobione, wiążące się z tym koszty, jaki jesteśmy w stanie osiągnąć efekt oraz potencjalne oszczędności, które będą płynęły z modernizacji. Po wykonanym audycie właściciel posiada wszelkie potrzebne dane do podjęcia decyzji co do termomodernizacji. Dodatkowo z obowiązkiem wykonania audytu możemy się spotkać w niektórych programach dofinansowania, przy składaniu wniosku o dotację lub też kredyt. Ponadto, audyt jest potrzebny władzom i bankom, które kierują programami wspierania termomodernizacji. Stanowi to dokument określający cel, na jaki mają być przeznaczone środki. Projektant, który opracowuje projekt budowlany, również wymaga audytu. Posiłkując się informacjami zawartymi dokumencie, ustala on konkretne rozwiązania.

Opracowanie:

Podziel się