Artykuł sponsorowany Zastosowanie aromatów spożywczych

Zastosowanie aromatów spożywczych

Aromaty spożywcze odruchowo kojarzą się z wyrobami cukierniczymi i piekarniczymi. Producenci poszukują coraz to nowych aromatów do ciast, lodów, koktajli, czekolad czy pieczywa. Aby zaspokoić nawet najbardziej wymagających konsumentów, sięgają po naturalne olejki eteryczne, ekstrakty czy koncentraty soków owocowych. Zapytajmy: w jakich innych produktach znajdują zastosowanie środki aromatyzujące?

Branża spożywcza. W jakich produktach znajdziemy aromaty?

Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy lubisz pikantne sosy? Wolisz arabicę czy robustę? Zrobić Ci herbatę czarną, a może zieloną? Niemal każdego dnia zadajemy sobie wzajemnie pytania o preferowane smaki i zapachy. Kierujemy się tymi zmysłami – smaku i zapachu – podczas wyboru produktów, dzięki nim decydujemy, które artykuły spożywcze zagoszczą w kuchni na dłużej. Tutaj istotną rolę odgrywają aromaty – czyli substancje poprawiające bądź zmieniające zapach i smak. Znajdziemy je w większości produktów dostępnych na sklepowych półkach, by wymienić tylko kilka: napoje, budynie, jogurty, wędliny oraz mrożonki. Innymi słowy, aromaty spożywcze są używane na przykład do produkcji napojów, wyrobów mlecznych i mięsnych oraz mrożonek.

Środki aromatyzujące muszą być stosowane z korzyścią dla konsumenta. Mają być bezpieczne i nie mogą wprowadzać kupującego w błąd co do kwestii związanych choćby z właściwościami artykułu spożywczego, jego świeżością, jakością składników wykorzystanych do jego produkcji czy wartością odżywczą. Producent jest zobowiązany oznaczyć obecność aromatów na etykiecie towaru. Te i inne przepisy dotyczące stosowania środków aromatyzujących reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 roku – mówi ekspert z firmy Ipra Polska specjalizującej się w produkcji aromatów spożywczych i kompozycji zapachowych.

Aromaty w lekach, suplementach diety, żywności koszernej i halal

Po aromaty spożywcze sięgają także zakłady produkujące leki oraz suplementy diety. Nie trzeba się rozwodzić nad tym, że antybiotyki, syropy przeciwzapalne i inne lekarstwa nie rozpieszczają kubków smakowych, dlatego w ich składach obok substancji czynnych często znajdziemy aromaty jako substancje pomocnicze. Podobnie rzecz się ma z suplementami diety – wodorosty, glony oraz algi morskie stanowiące bazę wielu preparatów nie należą do najsmaczniejszych, więc i tutaj dodaje się środki aromatyzujące. Miłośnicy sportu używają smakowych odżywek białkowych. Wanilia, kokos, mango, truskawka, biała czekolada czy słony karmel – to przykłady aromatów, które znalazły w nich zastosowanie.

Dodajmy: na rynku są dostępne aromaty z certyfikatami koszerności i halal – potwierdzenie zgodności substancji z prawami, kolejno, żydowskim i islamskim. Chodzi na przykład o przebieg procesów produkcji, pakowania oraz przechowywania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas