Artykuł sponsorowany Yerba mate - właściwości potwierdzone naukowo

Yerba mate - właściwości potwierdzone naukowo

Ostrokrzew paragwajski, odkąd zdobył popularność w wielu zakątkach świata, stał się przedmiotem badań naukowych. Konsumentów interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób poszczególne związki czynne działają na organizm, bo wiadomo, że nie jest to sama kofeina. Chociaż yerba mate zasłynęła z tego, że działa pobudzająco, eksperymenty naukowe dowiodły, iż to tylko mały wycinek jej właściwości.

Badania naukowe yerba mate

Oprócz wyizolowania związków czynnych, witamin i minerałów, dokonano wnikliwych badań na temat yerba mate i jej wpływu na zwalczanie chorób cywilizacyjnych. Takich jak nowotwory, cukrzyca czy depresja. Według doświadczeń University of Illinois w Stanach Zjednoczonych, antyoksydanty zawarte w yerbie zmniejszają procesy zapalne, są też skutecznym środkiem przeciwdziałającym starzeniu się komórek. Kwas kawoilochinowy ma natomiast zaletę niszczenia DNA komórek nowotworowych! Antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne aspekty picia yerba mate wykazano nie tylko w kontekście chorób metabolicznych, czy przewodu pokarmowego, ale też jamy ustnej i gardła. Ponadto yerba mate znacznie poprawia odporność, dzięki odżywieniu organizmu makro-, mikroelementami i witaminami.

Wpływ yerba mate na zdrowie

Jednego z popularniejszych odkryć ostatnich lat, dotyczących picia regularnie yerba mate, dokonał Lucas Braun z Conicef. Pracownik laboratorium biologii kości z Wydziału Nauk Medycznych Narodowego Uniwersytetu w Rosario, uzyskał dowody na to, że yerba mate zwiększa gęstość mineralną kości. Badania nad tym aspektem trwały od 2012 roku, zapoczątkował je lekarz z Mendozy, wykazując większą ilość wapnia w kościach u kobiet pijących na co dzień yerba mate.

W przypadku wspomnianej już wcześniej cukrzycy, w 2011 roku zakończono badania i doświadczenia na yerba mate i wpływie na osoby chorujące na cukrzycę. Wyniki opublikowano w The Journal of American College of Nutrition. Wśród badanych diabetyków wykazano pozytywny wpływ na ich indeks glikemiczny (po 20-40 dniach kuracji), polepszył się też profil lipidowy, rozszerzając naczynia krwionośne. To prowadzi nas do spraw złego cholesterolu, który po 40 dniach picia 3x dziennie yerby przez badanych, zmniejszył się o 9% - u zdrowych, zaś u chorych o 8,6%. Yerba mate może mieć wielokierunkowe działanie na ludzki organizm, co widać też w rozmaitych badaniach nieustannie podejmowanych na całym świecie, przez otwartych na fitoterapię naukowców.

Tekst: Yerba Mate Market

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas