Materiał Partnera Wybieramy tort weselny – jakie smaki są na topie?

Wybieramy tort weselny – jakie smaki są na topie?

Tort to bardzo ważny element przyjęcia weselnego. Wiele par młodych, chcąc wywrzeć dobre wrażenie na weselnikach, zamawia ciasto wykonane w tradycyjnych smakach, które przypadną do gustu gościom. Czym jest zatem tradycyjny smak? Jak wybrać tort, który będzie kusił nie tylko wybornym smakiem, ale i nietuzinkowym wyglądem?

Jak wybrać tort weselny?

Wybór tortu weselnego warto rozpocząć od wyselekcjonowania najbardziej lubianych i popularnych smaków – czekolady, wanilii, owoców lub orzechów. To będzie stanowiło dobry punkt wyjścia do wypróbowania smaków, które przypadną do gustu zarówno parze młodej, jak i gościom.

Ważnym elementem wystroju tortu jest lukier. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie lukry są sobie równe. Najczęściej stosowanym lukrem jest krem ​​maślany, który można dowolnie barwić i aromatyzować. Niektóre ciasta weselne są pokryte kremówką, która – mimo niezaprzeczalnych walorów wizualnych– nie smakuje tak dobrze jak krem.

Kilka w jednym – mieszane torty weselne

Nie możesz zdecydować, który smak wybrać? W zależności od liczby warstw możesz pokusić się o stworzenie przekładanego tortu, w którym każda warstwa będzie miała inny smak. To świetna zabawa dla gości i sposób na zachęcenie do skosztowania kilku kawałków tortu.

Para młoda może nawet poprosić cukiernika o pokrojenie ciasta na małe kawałki, aby goście mogli spróbować wielu smaków jednocześnie.

Tort „nagi” – weselny

Popularnym trendem w branży cukierniczej stało się ograniczanie ilości lukru na tortach weselnych. Cukiernik weselny może umieścić trochę nadzienia między warstwami i pozostawić nieprzybrany wierzch. Inną popularną opcją jest wypełnienie między warstwami, a następnie zebranie niewielkiej ilości lukru po bokach i na wierzchu, aby podkreślić walory wizualne wypieku. Ta metoda pozwala także utrzymać świeżość ciasta przez dłuższy czas.

Najpopularniejsze smaki tortów weselnych

Miękkie ciasto waniliowe z kremem waniliowym lub lukrem z fondantem, oferowane przez M & M s.c. Wytwórnia Ciast i Lodów Zygmunt, to najczęstsza kombinacja smakowa ciast weselnych. Większość ciastek waniliowych jest czysto biała, dzięki czemu doskonale nadają się do tradycyjnych ceremonii ślubnych i przyjęć weselnych. Narzeczeni, którzy mają słabość do czekolady, ale nie chcą rezygnować z klasycznego wyglądu białego tortu weselnego, mogą poprosić o wypełnieni ciasta musem czekoladowym i przykrycie całości kremem waniliowym. Dobrym wyborem są również ciasta żółte o bogatym smaku jajek, masła i cukru. Dobrze komponują się z lukrem waniliowym, lukrem czekoladowym, aromatami jagodowymi lub innymi kombinacjami owocowymi.

Opracowanie:

M & M s.c. Wytwórnia ciast i lodów Zygmunt, Wojciech Mańka

Świętochłowice , Łagiewnicka 19

Podziel się