Artykuł sponsorowany Wszystko, czego być może nie wiesz o składnikach mineralnych w wodzie

Wszystko, czego być może nie wiesz o składnikach mineralnych w wodzie

Dobór wody odznaczającej się odpowiednio dobrym składem nie zawsze należy do prostych zadań. Najczęściej, wynika to z faktu, że nie wiemy, jaka ilość rozpuszczonych składników mineralnych stanowi o prozdrowotnych właściwościach wybranej wody. Z tego też względu, w poniższym wpisie znajdziecie kilka najbardziej przydatnych informacji związanych z tym tematem.

Mikro- i makroskładniki

Zanim przejdziemy do informacji związanych z mikro- oraz makroskładnikami, pragniemy wspomnieć, że mając na celu dobór odpowiedniego rodzaju wody będziemy mieć do czynienia z wodami leczniczymi, naturalnymi wodami mineralnymi, naturalnymi wodami źródlanymi, a także wodami źródlanymi dodatkowo wzbogaconymi w składniki mineralne. Szczególnie warto przy tym zaznaczyć, że zanim zdecydujemy się na spożycie wody leczniczej, dobrze będzie skorzystać z zalecenia lekarza. Wynika to bowiem z faktu, że wody lecznicze zawierają pewne składniki, które to odznaczają się specyficzną aktywnością biologiczną. To sprawia, że w niektórych przypadkach wody lecznicze mogą zadziałać na nasz organizm w sposób odwrotny do pożądanego. Warto więc mieć tę informację na uwadze.

Jeśli natomiast chodzi o same mikro- oraz makroskładniki, ogólnie zakłada się, że do czynienia możemy mieć z trzema rodzajami składników w wodzie. Są to składniki główne, podrzędne oraz mikroskładniki. Składniki główne to między innymi takie makroskładniki, jak magnez, potas czy wapń. Jeśli natomiast chodzi o składniki podrzędne, spośród nich wyróżnić należy głównie nieorganiczne związki azotu, a także substancję organiczną, krzemiany oraz żelazo. Do mikroskładników zalicza się z kolei pierwiastki rzadkie, promieniotwórcze oraz śladowe. W standardowych wodach naturalnych spotkamy minimum ponad 90% składników głównych, choć w wielu przypadkach okazuje się, że mamy do czynienia z wartością przekraczającą nawet 99%. Jak więc widać, udział pozostałych składników jest często bardzo niewielki.


Mineralizacja wody

Oprócz przedstawionych wyżej informacji, w ramach tego wpisu pragniemy poruszyć jeszcze co najmniej kilka kwestii związanych ze składnikami mineralnymi w wodzie. Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania kolejnych informacji, pragniemy wspomnieć, że udało nam się je skonsultować ze specjalistami z firmy Woda Bonart zajmującej się między innymi sprzedażą wody źródlanej niegazowanej, wody z dodatkiem jodu, wody jodowanej oraz wody gazowanej. I tak, biorąc pod uwagę ogólną mineralizację poszczególnych wód, z jakimi to możemy mieć do czynienia, wyróżnić należy takie rodzaje wód, jak wody ultrasłodkie, słodkie, akratopegi oraz wody mineralne.  Sucha pozostałość w ich przypadkach kolejno wynosi poniżej 100 mg/l, od 100 do 500 mg/l, od 500 do 1000 mg/l oraz powyżej 1000 mg/l.

Nie jest to jednak wszystko, co trzeba wiedzieć w związku z tym tematem, gdyż wody dzielą się również na kilka rodzajów przekraczających wartość 1000 mg/l. W tym zakresie, do czynienia możemy mieć kolejno z wodami słabo zmineralizowanymi, średnio zmineralizowanymi, silnie zmineralizowanymi oraz z solankami. Wody średnio zmineralizowane oraz silnie zmineralizowane nierzadko określa się kolejno również mianem wód słonawych oraz wód słonych. W przypadku wód słabo zmineralizowanych mamy do czynienia z suchą pozostałością od 1000 do 3000 mg/l, a także przewagą w składzie węglanów wapnia oraz magnezu.

To nie wszystko

Poruszając poszczególne kwestie związane ze składnikami mineralnymi w wodzie, dobrze będzie wspomnieć również o fakcie, że wody średnio zmineralizowane odznaczają się zawartością suchej pozostałości od 3000 do nawet 10000 mg/l. Ich skład uwzględnia w głównej mierze kwaśne węglany, siarczan wapnia, siarczan magnezu oraz chlorek sodu. Mając z kolei do czynienia z wodami silnie zmineralizowanymi oraz solankami, spotkamy się z wartościami suchej pozostałości przekraczającymi kolejno 10000 oraz 35000 mg/l. Oczywiście, bardzo łatwo można się tutaj domyślić, że tak mocno zmineralizowane rodzaje wód niemal kompletnie nie nadają się do spożycia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas