Materiał Partnera Wszystko, co warto wiedzieć o warzywach korzeniowych

Wszystko, co warto wiedzieć o warzywach korzeniowych

W przypadku warzyw korzeniowych do czynienia będziemy mieli z przeróżnymi odmianami. Ważne jest jednak przede wszystkim tutaj to, że tego rodzaju warzywa odznaczają się całkiem sporą ilością prozdrowotnych właściwości. To między innymi właśnie ze względu na ten fakt dobrze będzie zaczerpnąć nieco przydatnych informacji na ich temat. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o warzywach korzeniowych.

Podstawowe informacje

Warzywa korzeniowe odznaczają się przede wszystkim niską kalorycznością. Jest to jednak dość charakterystyczne w przypadku zarówno warzyw, jak i owoców, dlatego też musimy sięgnąć po bardziej szczegółowe informacje. Tak więc, o warzywach korzeniowych trzeba oprócz tego wiedzieć, że cechują się również wysoką zawartością przeciwutleniaczy, a niektóre z tego rodzaju warzyw zawierają bardzo duże ilości witamin. Mowa tutaj o chociażby marchwi, która to stanowi świetne źródło witaminy A. Co więcej, warzywa korzeniowe są bogate także w witaminy B9, C oraz K w połączeniu z potasem. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto zastanowić się nad uwzględnieniem warzyw korzeniowych w swojej codziennej diecie. Ich zalety są bowiem niepodważalne.

Przy tym wszystkim, musimy jednak pamiętać, aby zaopatrywać się w warzywa korzeniowe tylko od certyfikowanych dostawców. Wynika to w głównej mierze z tego faktu, że warzywa korzeniowe są podatne na wchłanianie metali ciężkich, zwłaszcza w momencie, gdy decydujemy się na ich zakup od dostawców z okolic odznaczających się wysokim stopniem zanieczyszczenia środowiska. W efekcie, spożywanie tego rodzaju zanieczyszczonych warzyw może prowadzić do problemów zdrowotnych w postaci chociażby uszkodzenia nerek czy nadciśnienia tętniczego. Uważać trzeba także na zawartość pestycydów, które to czasami mogą przedostawać się do gleby. Korzystając z usług certyfikowanych dostawców nie będziemy musieli jednak się o to bać, dlatego też dobrze będzie pamiętać o tym aspekcie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W temacie warzyw korzennych pragniemy wspomnieć jeszcze o kilku kwestiach. Zanim jednak przejdziemy do ich opisu, musimy nadmienić, że poszczególne związane z tym informacje udało nam się uzyskać od specjalistów z MAG Firma Magdalena Motyka zajmującej się sprzedażą właśnie warzyw korzennych. Zatem, mając na celu wykorzystanie tego rodzaju warzyw w kuchni dobrze będzie pamiętać o tym, aby najpierw skutecznie wyczyścić ich powierzchnię pod bieżącą wodą. Wynika to oczywiście z faktu, że przebywanie warzyw korzennych w ziemi przez dłuższy czas może doprowadzić do osadzania się na ich powierzchni różnego rodzaju mikroorganizmów. Co prawda bardzo rzadko zdarza się to w sytuacji, gdy mamy do czynienia z warzywami z renomowanych upraw, ale i tak dobrze będzie się dodatkowo upewnić.

Szczególnie przydatne przy korzystaniu z warzyw korzennych okazuje się oczywiście ich gotowanie. Jak łatwo się bowiem można domyślić, tego rodzaju proces bardzo skutecznie eliminuje wszelkie potencjalnie nieprzyjazne dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Skoro już sobie to wyjaśniliśmy, w temacie warzyw korzennych na pewno trzeba wiedzieć także to, że stanowią one bardzo uniwersalny rodzaj warzyw pod kątem możliwości ich przygotowania. Oznacza to, że warzywa korzenne możemy grillować, smażyć, a także piec. To jednak nie wszystko, o czym trzeba w związku z tym wspomnieć, gdyż możemy je również gotować czy dusić.

To nie wszystko

Oprócz wspomnianych wyżej informacji, warzywa korzenne można oczywiście spożywać także w formie surowej oraz suszonej. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się w popularnych sieciówkach z chociażby chipsami z suszonej marchewki. Co ciekawe, istnieje nawet sposób na rozróżnienie, która z metod przygotowywania warzyw korzennych jest najzdrowsza. Okazuje się, że do zdecydowanie najmniejszych strat witamin w połączeniu z pozbyciem się nieprzyjaznych dla zdrowia substancji doprowadza gotowanie warzyw korzennych we wrzącej wodzie. Dobrze więc mieć to na uwadze, gdy chcemy wyciągnąć z nich jak najwięcej korzyści pod kątem zdrowotnym.

Opracowanie:

MAG Firma Magdalena Motyka

Kraków , Półłanki 33a

  • tel. 606 807 000

Podziel się