Materiał Partnera Tort weselny – jaki smak ciasta sprawdzi się najlepiej?

Tort weselny – jaki smak ciasta sprawdzi się najlepiej?

Tort to jedna z największych atrakcji na przyjęciu weselnym. Okazały wypiek wkracza na salę pełną gości w blasku fleszy i z wielką pompą. Para Młoda wzajemnie częstuje się tortem, co jest symbolem przyszłego, słodkiego życia świeżo upieczonych małżonków. Wybór tortu weselnego sprawia kłopot wielu narzeczonym. Chodzi nie tyle o estetykę wypieku, co jego smak. Czym kierować się przy wyborze tortu weselnego?

Jakie torty weselne cieszą się uznaniem gości?

W przyjęciach weselnych bierze udział co najmniej kilkudziesięciu gości. Każdy z nich ma własne preferencje kulinarne i lubi co innego. Tort jest jeden i ciężko, by jego smak zachwycił wszystkich weselników. Jest to zwyczajnie niemożliwe. Część narzeczonych stara się zaskoczyć gości smakiem tortu, decydując się na oryginalne połączenia składników, ale zwykle przynosi to skutek odwrotny do zamierzonego. Tymczasem recepta na pyszny tort weselny jest prosta. Powinien mieć on smak uniwersalny, czyli taki, który lubi większość z nas. Na weselach niezmiennie od lat królują torty czekoladowe, śmietanowe, orzechowe i kawowe.

Jak przekonuje pani Edyta Ułanowicz, której firma trudni się przygotowywaniem Domowych Wypieków na zamówienie – coraz więcej narzeczonych decyduje się również na torty owocowe, które doskonale sprawdzają się w czasie upalnych dni. Słodkie orzeźwienie przyniesie gościom tort cytrynowy, limonkowy, malinowy czy truskawkowy. Bogactwem smaków zachwyci zaś tort z owoców leśnych lub czarnej porzeczki.

Jakość składników ma znaczenie!

Najlepsze torty powstają z połączenia naturalnych składników. Do przygotowania esencjonalnego i rozpływającego się w ustach kremu potrzeba dobrej śmietany, masła i – w zależności od wybranego smaku ciasta – belgijskiej czekolady, świeżych, zdrowych owoców ze sprawdzonego źródła czy drobno zmielonej, aromatycznej kawy. Niestety wiele cukierni do wyrobu tortów weselnych używa gotowych półproduktów, które często są mocno przetworzone i zawierają wiele ulepszaczy, barwników oraz konserwantów.

Usprawniają i przyspieszają one wypiek ciasta, ale dzieje się to kosztem jego smaku. Z tego też względu coraz więcej par decyduje się na zakup tortu domowej roboty. Wyglądem niczym nie ustępują one ciastom, które dostępne są w największych cukierniach, za to smakiem przewyższają je po stokroć. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z degustacji tortów weselnych, dzięki czemu będziemy mieli pewność, jaki wypiek wyląduje na talerzach gości.

Żeby tort zachwycił weselników, nie musi mieć kilku pięter i nietypowej dekoracji. Co nam po tym, jeśli smak wypieku okaże się sztuczny i płytki? Gwarantujemy, że goście oczarowani smakiem ciasta, będą wspominać je jeszcze długo po weselu. A to największy komplement zarówno dla Młodej Pary, jak i cukiernika.

Podziel się